5 sposobów na oszczędzanie energii zimą

Dodano:
1/21/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Ze względu na niskie temperatury od października do maja wydatki związane z energią są dużo większe niż latem. Czy wiesz, jak oszczędzać energię zimą? Wiedza ta okazuje się niezbędna, jeśli nie chcesz przesadnie uszczuplić stanu konta. Na szczęście istnieje kilka metod, które pozwalają temu zapobiec. W poniższym artykule opisujemy 5 sprawdzonych, bezpiecznych i skutecznych sposobów na to, jak oszczędzać energię elektryczną zimą.

Dlaczego warto wiedzieć, jak można oszczędzać energię zimą?

W warunkach dobrego nasłonecznienia, które panują w miesiącach późnowiosennych, letnich i wczesnojesiennych, fotowoltaika może z powodzeniem zaspokoić zapotrzebowanie nieruchomości na energię. Zimą panele fotowoltaiczne pracują na niższych obrotach, co wynika z tego, jak działa fotowoltaika. Przyczyną mniej wydajnej pracy modułów jest ograniczony dostęp do promieniowania słonecznego. Zmniejsza to ilość wyprodukowanego przez nie prądu. Powstaje problem, jak oszczędzać energię zimą, gdy produkcja jest mniej wydajna? Dodatkowo, w chłodne miesiące wydatkuje się ją w większych ilościach niż latem, gdy fotowoltaika pracuje pełną parą.

Mając to wszystko na uwadze, znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak można oszczędzać energię elektryczną zimą, jest bardzo istotne. Dotyczy to nie tylko nieruchomości wyposażonych w panele fotowoltaiczne, ale wszystkich budynków. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat technologii słonecznej, przeczytaj artykuł o tym, co to jest fotowoltaika

5 porad, jak można oszczędzać energię zimą

Poniżej znajdziesz 5 porad, które stanowią odpowiedź na pytanie, jak oszczędzać energię elektryczną w domu zimą.

1. Zweryfikuj energochłonność urządzeń

To pierwszy sposób na to, jak oszczędzać energię zimą. Zacznij od sprawdzenia, ile prądu pobierają poszczególne urządzenia. W miarę możliwości wymień energochłonne, przestarzałe sprzęty na nowoczesne, wydajne modele. Przy zakupie produktów zwracaj szczególną uwagę na ich klasę energetyczną. Im niższa tym lepiej, tzn. najbardziej energooszczędne są urządzenia należące do klasy A+++, a najmniej te z grupy G. Wymiana nieekonomicznego wyposażenia to podstawowa wskazówka, jak oszczędzać prąd elektryczny.

Zastanów się również nad sposobem użytkowania poszczególnych sprzętów. Chodzi przede wszystkim o wyłączenie urządzeń, gdy nie są potrzebne. Po co router ma być włączony na noc, skoro nie korzystasz w tym czasie z Internetu, a komputer jest aktywny, gdy nie ma Cię przy nim przez kolejną godzinę? Jak można oszczędzać energię elektryczną zimą, gdy Twoje sprzęty non-stop działają? To marnotrawstwo prądu, któremu można łatwo zapobiec. Wyłącz urządzenia, kiedy nie są użytkowane lub ewentualnie przełącz w tryb czuwania.

2. Sprawdź oświetlenie w swoim domu

Fotowoltaika dla domu zimą nie działa w pełni swoich możliwości. Jak zaoszczędzić na energii elektrycznej w takiej sytuacji? Dobrym posunięciem jest dobór odpowiedniego oświetlenia. Nowoczesne rozwiązania na czele z technologią LED przekładają się nawet na dziesięciokrotnie mniejsze zużycie energii niż w przypadku tradycyjnych świetlówek. Co istotne, intensywność światła jest podobna, co oznacza jednakowy komfort użytkowania przy znacznie niższej energochłonności. To szczególne istotne w dużych nieruchomościach, takich jak siedziby przedsiębiorstw. Zastosowanie oświetlenia LED i fotowoltaika dla firm to coraz częściej wybierane połączenie. Jak oszczędzać energię elektryczną zimą? Zmień swoje zwykłe świetlówki na oświetlenie LED.

3. Korzystaj rozsądnie z ogrzewania

Jak oszczędzać energię zimą, skoro jej zużycie tak rośnie ze względu na ogrzewanie? Nawet najlepsze technologie nie zastąpią rozsądku w użytkowaniu grzejników. Niezależnie od tego, jakiego rodzaju instalacja działa w Twojej nieruchomości, korzystaj z niej w sposób świadomy. Jak można oszczędzać energię zimą, dzięki odpowiedzialnemu ogrzewaniu pomieszczeń? Kategorycznie unikaj wietrzenia przy włączonym kaloryferze, ponieważ jest to marnotrawstwo w czystej postaci. Dobrym rozwiązaniem jest także zastosowanie inteligentnego termostatu, który automatycznie ustawia odpowiednią temperaturę w zależności od określonych warunków.

4. Sprawdź szczelność okien

Krytycznym elementem każdego budynku pod względem energetycznym są okna. Aby nie doprowadzić do niekontrolowanej ucieczki ciepła za ich pośrednictwem, należy jak najlepiej zadbać o ich szczelność. Nieprzepuszczalne okna to odpowiedź na pytanie, jak oszczędzać energię zimą. Jeżeli nie dokonano uszczelnienia prawidłowo na etapie budowy, zleć wykonanie prac profesjonalnej ekipie. Przemyśl też zakup nowych, energooszczędnych okien, o ile obecnie takie modele nie są zamontowane w Twoim budynku. 

5. Utrzymuj stałą temperaturę w pomieszczeniu

Częste wahania temperatury – szczególnie jej spadki – powodują konieczność ogrzania pomieszczenia od nowa. To z kolei oznacza znaczącą utratę energii w krótkim czasie, którą następnie trzeba przywrócić, narażając się na podwyższone koszty. Można ich uniknąć poprzez utrzymywanie mniej więcej stałej temperatury przez cały czas. Gdy jest zimno, warto nastawić grzejniki w określonym, zadowalającym zakresie na dłużej. To najbardziej optymalne ustawienie i metoda na to, jak oszczędzać energię zimą.

Podsumowanie

Jak widzisz, odpowiedź na pytanie, jak oszczędzać energię zimą, jest prosta i nie wiąże się z dużymi inwestycjami. Za pomocą nieskomplikowanych i generalnie tanich metod możesz skutecznie obniżyć rachunki za energię elektryczną, której zużycia nie są w stanie samodzielnie zaspokoić panele słoneczne. Jeśli zaś interesuje Cię wybór i montaż instalacji fotowoltaicznej od podstaw, skontaktuj się z firmą Polenergia Fotowoltaika. Oferujemy nie tylko kompleksowe wykonawstwo instalacji PV pod względem technicznym i projektowym. Pozyskujemy również w Twoim imieniu wsparcie obejmujące dofinansowanie do fotowoltaiki.