Czy w Polsce opłaca się montować instalacje fotowoltaiczne?

Dodano:
3/23/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Jako Polenergia mamy kontakt z setkami klientów w całym kraju. Na początku współpracy często słyszymy pytanie: czy w Polsce montaż fotowoltaiki jest opłacalny? Mówiąc krótko: tak. W poniższym tekście przedstawiamy najważniejsze argumenty przemawiające za tym wyborem.

Nasłonecznienie w Polsce

Co do zasady, fotowoltaika jest opłacalna pod warunkiem pracy w optymalnych warunkach, gdy panele są w stanie działać wydajnie i skutecznie. Choć Polska nie budzi skojarzeń ze Słońcem w tak jednoznaczny sposób jak choćby kraje południowej Europy, panujące nad Wisłą okoliczności przyrody są zupełnie wystarczające do produkowania energii słonecznej.

Zgodnie z mapą nasłonecznienia w Polsce opublikowaną przez Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki na podstawie pomiarów SolarGIS w latach 1994-2011, średnie roczne napromieniowanie w Polsce wynosi 1289 kWh/m2. Biorąc pod uwagę dane z 60 lokalizacji, przeciętna roczna produkcja energii wynosi w Polsce 1045 kWh/kW. I choć najlepsze warunki do wytworzenia energii słonecznej panują w południowo-wschodniej części kraju, inwestycja w instalację słoneczną opłaca się w każdym województwie.

Wydajność urządzeń

Nowoczesna fotowoltaika dla domu składa się z urządzeń, które są obejmowane gwarancją na dziesiątki lat i spełniają najwyższe kryteria jakościowe. W Polenergia oferujemy wyłącznie sprzęt renomowanych producentów, dzięki czemu samodzielne pozyskiwanie energii słonecznej jest bezpieczne, wygodne i przede wszystkim opłacalne. Moduły pracują z dużą mocą i są odporne na działanie niekorzystnych czynników.

Odpowiedź na indywidualne potrzeby

Systemy fotowoltaiczne są bardzo elastyczne. Każdy projekt instalacji odpowiada na indywidualne zapotrzebowanie w konkretnym budynku niezależnie od tego, czy mowa o małym domu jednorodzinnym, czy dużym budynku firmowym. Kalkulator fotowoltaiki i wiedza naszych ekspertów pozwalają na dokładne oszacowanie, jaką moc powinny mieć panele, jaki falownik wybrać i gdzie zlokalizować instalację. Dzięki temu oszczędzasz pieniądze, czas i przestrzeń, korzystając z takiej instalacji, która pozwala zaspokoić potrzeby w domu, gospodarstwie rolnym czy firmie.

Aspekt finansowy

Konkurencja panująca na rynku fotowoltaicznym przekłada się na szeroką dostępność i sukcesywnie obniżające się ceny urządzeń. Szeroki wybór sprawia, że niezwykle istotne jest korzystanie z fachowego wsparcia doświadczonych konsultantów, których zatrudniamy w Polenergia.

Dużą rolę w popularyzację paneli słonecznych odegrało dofinansowanie do fotowoltaiki w ramach rządowego programu Mój Prąd. To samo można powiedzieć o uldze termomodernizacyjnej czy samorządowych dotacjach. Oszczędność sięgająca kilku tys. zł ma niebagatelne znaczenie, gdy montuje się nowoczesną instalację fotowoltaiczną. W Polsce opłaca się inwestować w OZE, ponieważ można liczyć na wsparcie państwa oraz ciekawe propozycje finansowania ze strony banków.

Koniec z wysokimi rachunkami za prąd

Na podstawie umowy z dystrybutorem energii nadwyżki prądu są przekazywane do sieci i odbierane z niej wtedy, gdy fotowoltaika nie działa, np. w nocy albo zimą. Dzięki systemowi opustów rachunki za prąd spadają niemal do zera. A że ceny energii w kolejnych latach będą rosły, inwestycja zwróci się w jeszcze szybszym tempie.