Fotowoltaika w ogrodzie - jak zamontować panele fotowoltaiczne na gruncie?

Dodano:
11/16/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Zastanawiasz się, czy fotowoltaika w ogrodzie (inaczej na gruncie) jest rozwiązaniem dla Ciebie? Nie zawsze trzeba montować panele na dachu – warto jednak obiektywnie ocenić, który wariant będzie najlepszy w przypadku Twojego domu lub firmy. Sprawdź, czy fotowoltaika w ogrodzie jest opłacalną inwestycją oraz czego potrzebujesz przy okazji takiego przedsięwzięcia.

Czy fotowoltaika w ogrodzie jest opłacalna?

Instalacja fotowoltaiczna zainstalowana na gruncie jest tak samo opłacalna jak identyczny system zamontowany na dachu. Co więcej, w pewnych okolicznościach może być nawet wydajniejsza, a co za tym idzie – korzystniejsza. Fotowoltaika na działce składa się z takich elementów jak instalacje na budynkach, Jeśli więc rozważać opłacalność inwestycji, to głównie w odniesieniu do parametrów sprzętu oraz konkretnej lokalizacji paneli (zacienienie, kąt padania promieni słonecznych, itd.).

Zastanawiasz się, czy to rozwiązanie jest dla Ciebie odpowiednie i jak w ogóle zamontować panele fotowoltaiczne na gruncie? Skontaktuj się ze specjalistami Polenergia Fotowoltaika. W ramach bezpłatnej konsultacji udzielimy Ci niezbędnych informacji, możemy także nawiązać współpracę i wykonać dla Ciebie audyt. Dzięki temu poznasz konkretne prognozy dotyczące opłacalności wybranego projektu oraz przewidywany okres pełnego zwrotu z inwestycji.

To ważna wiadomość, ponieważ jeszcze kilka lat temu opłacalność fotowoltaiki na ziemi była niższa z uwagi na wyższą stawkę VAT. Nowelizacja przepisów zrównała jednak podatek dla gospodarstw domowych, które od początku 2020 roku korzystają z ujednoliconej stawki VAT 8% na wszystkie instalacje – zarówno montowane na dachu, jak i na gruncie.

Gdzie najlepiej zainstalować panele fotowoltaiczne?

Fotowoltaika powinna się znaleźć w miejscu, w którym panują optymalne warunki nasłonecznienia. Przyjmuje się, że w Polsce ogniwa pracują najefektywniej, gdy są nachylone pod kątem 30-45 stopni w kierunku południowym. Odstępstwa od tych parametrów wiążą się z niższą wydajnością instalacji.

Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie może być dobrym wyborem ze względu na mniejsze zacienienie. Na dachu mogą być przeszkody architektoniczne (np. kominy), ale i naturalne (np. drzewo z ogrodu sąsiada, z ulicy). Jeżeli posiadasz większy, wolny grunt, na który nie pada cień, to jest to zdecydowanie dobre miejsce, żeby zainstalować ogniwa.

Zastanawianie się, czy lepsza będzie fotowoltaika na dachu, czy na gruncie, wymaga oceny, które rozwiązanie będzie najkorzystniejsze dla Ciebie – nie ma tutaj uniwersalnych odpowiedzi. Inaczej podchodzi się do wyboru lokalizacji, gdy posiada się dużo wolnych gruntów, niż gdy kształt i usytuowanie dachu jest przeszkodą. Fotowoltaika musi być dostosowana do indywidualnych potrzeb użytkownika, dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniej firmy, która przygotowuje projekt, a wcześniej wykona profesjonalny audyt i doradzi.

Fotowoltaika – na dachu czy na gruncie?

Już ustaliliśmy, że wybór najlepszego miejsca dla instalacji fotowoltaicznej jest kwestią bardzo indywidualnych czynników. Aby podjąć rozsądną decyzję, weź pod uwagę:

 • powierzchnię, rodzaj, nachylenie i wytrzymałość dachu,
 • zacienienie na terenie posesji,
 • sposób, w jaki wykorzystujesz grunty wokół budynku,
 • zapotrzebowanie na energię.

Czasami decyzja podejmuje się sama, tzn. posiadasz za mało wolnej przestrzeni na dachu lub gruncie, więc w grę wchodzi tylko jedno rozwiązanie. Jeżeli jednak masz dylemat, zastanów się, co jest dla Ciebie praktyczniejsze i bardziej opłacalne. Na gruncie chętnie jest montowana np. fotowoltaika dla rolnika. Wynika to z tego, że właściciele gospodarstw zwykle mają więcej przestrzeni niż posiadacze domów z małymi ogródkami, które trudno zabudować panelami.

Jak zamontować panele fotowoltaiczne na gruncie?

Do montażu paneli fotowoltaicznych na gruncie potrzebujesz specjalnych konstrukcji. Dostosowane do tego celu stojaki ułatwiają osiągnięcie idealnego kąta nachylenia względem promieni słonecznych padających z południowej strony. Ciekawą technologią są trackery słoneczne, czyli ruchome konstrukcje automatycznie podążające za Słońcem. Czy to się opłaca? Fotowoltaika na trackerach zwiększa uzysk energii w ciągu dnia, więc zdecydowanie jest to warte uwagi rozwiązanie.

Wady i zalety montażu fotowoltaiki na działce

Wady

 • Utrata wolnej przestrzeni w ogrodzie, która mogłaby zostać wykorzystana np. na strefę wypoczynku, rabatę kwiatową, domek gospodarczy, trawnik czy altanę.
 • Bezpośredni dostęp do fotowoltaiki na działce rekreacyjnej – ryzyko przypadkowego uszkodzenia, konieczność dodatkowych środków ochrony, np. przed dziećmi, osobami trzecimi.
 • Dodatkowy koszt konstrukcji montażowych.
 • Ingerencja w estetykę ogrodu.

Zalety

 • Łatwość i szybkość montażu.
 • Możliwość ustawienia paneli pod idealnym kątem względem Słońca oraz z uwzględnieniem wszystkich naturalnych i architektonicznych przeszkód.
 • Możliwość zamontowania paneli słonecznych na tzw. trackerach.
 • Alternatywa wobec dachów, które ze względu na budowę, wytrzymałość lub usytuowanie nie pozwalają korzystać z energii słonecznej.
 • Ekologiczna, energooszczędna technologia dla właścicieli wolnych gruntów wokół domu lub innego budynku.

Czy jest wymagane pozwolenie na fotowoltaikę na gruncie?

Wiesz, co to jest fotowoltaika, a więc masz świadomość, że możliwości tej technologii są praktycznie nieograniczone. Najlepszym dowodem są gigantyczne farmy fotowoltaiczne, które pokrywają grunty na całym świecie. Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie to nie tylko zupełnie inna cena, ale także skala działań – mimo tego pytanie o ewentualne pozwolenie jest zasadne.

Generalnie każda instalacja o mocy powyżej 50 kW wymaga pozwolenia na budowę. W warunkach domowych planuje się jednak znacznie mniejsze inwestycje, dlatego na standardową mikroinstalację o mocy kilku kW nie potrzeba żadnych dodatkowych pozwoleń przed rozpoczęciem budowy.

Należy jednak mieć na uwadze:

 • odrębne regulacje związane z oddziaływaniem wybranych nieruchomości na środowisko naturalne oraz obszar chroniony Natura 2000,
 • odrębne regulacje dla budynków, które znajdują się w rejestrze zabytków,
 • wymóg uzgodnienia projektu w związku z planem miejscowym albo warunkami zabudowy,
 • wymóg ochrony przeciwpożarowej dla instalacji o mocy przekraczającej 6,5 kW.

Podsumowanie

Fotowoltaika wolnostojąca jest świetnym pomysłem na oszczędności w domowym lub firmowym budżecie. Dofinansowanie do fotowoltaiki przysługuje również wtedy, gdy zamiast dachu z paneli fotowoltaicznych wybierasz własny ogród, w którym stawiasz kilka lub kilkanaście modułów.

Teraz pora na działanie – skorzystaj z doradztwa i profesjonalnego montażu realizowanego przez firmę fotowoltaiczną Polenergia Fotowoltaika. Doskonale wiemy, jak montować instalacje fotowoltaiczne na gruncie.