Fotowoltaika w przyszłości

Dodano:
5/23/2020
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Fotowoltaika przyszłości

Temat fotowoltaiki zarówno  w Polsce jak i na całym świecie jest doskonale znany. Branża instalacji fotowoltaicznych stale się rozwija i zyskuje coraz to więcej zastosowań.  Zastanawialiście się co będzie dalej? Jak będą wyglądały moduły fotowoltaiczne w przyszłości? Do czego będą jeszcze wykorzystywane?Zapraszam do artykułu.

panele fotowoltaiczne

Dwustronne panele fotowoltaiczne Szansą na zwiększenie wydajności instalacji fotowoltaicznej stały się dwustronne moduły. Zastosowanie ich oznacza znaczne zwiększenie uzysków energii z instalacji przy jednoczesnej obniżce kosztów produkcji. Wydłuży się również okres ich eksploatacji.

Kluczowym współczynnikiem paneli dwustronnych jest ALBEDO pokazujący zdolność odbicia światła od danej powierzchni. Aby osiągnąć jak największy uzysk z tylnej powierzchni paneli, podłoże na którym zamontowane będą moduły powinno być białe oraz reflektujące. Niezbędne będzie również użycie podpór korygujących kąt nachylenia.Szacuje się, iż przy optymalnym montażu oraz odpowiednim podłożu tylna powierzchnia modułu może generować dodatkowo nawet do 21 proc. uzysku energii. Obecnie panele dwustronne stosuje się głównie na farmach fotowoltaicznych.

Saule Technologies – czyli perowskitowe moduły fotowoltaiczne.

Polska Pani doktor Olga Malinkiewicz wynalazła technologię, która umożliwia produkcję przezroczystych modułów fotowoltaicznych, które nie tracą sprawności z upływem czasu i są odporne na warunki atmosferyczne.

Czym są perowskity? To minerały, które fachowo nazywamy tytanianem wapnia. Idealnie absorbują energię słoneczną i przewodzą prąd. Dlatego mają ogromna szansę zdeklasować krzem, którego używa się w modułach fotowoltaicznych jako półprzewodnik.

Transparentna szyba fotowoltaiczna będzie nie tylko wytwarzała energię, ale również całkowicie eliminowała szkodliwe promieniowanie UV oraz ograniczała ilość promieniowania IR docierającego do pomieszczenia.Wyobrażacie sobie eko wieżowce zbudowane z takich modułów? To nie science fiction, to już się dzieje.

Do rewolucyjnej firmy doktor Malinkiewicz dołączyła znana firma deweloperska, która chętnie testuje nowe rozwiązania. Pierwszym budynkiem w Polsce, który będzie pokryty perowskitem będzie Spark Office, który już jest budowany przy al. Solidarności w Warszawie.

Samolot napędzany energią słoneczną – ZEPHYR S

Zephyr S jest to bezzałogowy, 75 kg samolot napędzany wyłącznie energią słoneczną. Panele słoneczne zainstalowane na skrzydłach o rozpiętości 25m umożliwiają lot przez prawie 26 dni. Według zapewnień producenta, jest w stanie udźwignąć ładowność o masie pięciokrotnie przewyższającej jego masę własną. Nocą, gdy niedostępna jest energia słoneczna i maszyna musi w pełni polegać na zasilaniu z baterii.

Wśród potencjalnych zastosowań maszyny, można wymienić prowadzenie obserwacji powierzchni morza, wykrywanie pożarów lasów lub też bycie platformą, dzięki której do odbiorców docierałby sygnał telekomunikacyjny.

To tak naprawdę tylko kilka przykładów. Coraz częściej słyszymy o nowych technologiach oraz innowacyjnych metodach pozyskiwania energii ze słońca.
Chyba nikt do końca nie wie jak będzie wyglądała przyszłość fotowoltaiki. Wiemy jedno, na pewno jeszcze nie raz nas zaskoczy.