Fotowoltaika z pompą ciepła - Czy jest to idealne połączenie?

Dodano:
5/23/2022
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Rozwój odnawialnych źródeł energii to z perspektywy inwestorów szansa na duże oszczędności. Jednym z rozwiązań jest fotowoltaika z pompą ciepła – tym sposobem możesz zwiększyć niezależność energetyczną domu i ograniczyć comiesięczne koszty. W artykule wyjaśniamy, co to jest pompa ciepła oraz, czy warto połączyć urządzenie z fotowoltaiką, która produkuje prąd. Sprawdź, czy rzeczywiście jest to opłacalne rozwiązanie i dowiedz się, ile fotowoltaiki jest potrzebnej do pompy ciepła.

Pompa ciepła – co to jest

Pompy ciepła pozyskują ciepło z naturalnych, odnawialnych i dostępnych bez większych ograniczeń źródeł wokół budynku. Jakie są rodzaje pomp ciepła? W zależności od typu urządzenia, pompa wykorzystuje energię z powietrza, wody lub gruntu. Działanie technologii można porównać do lodówek – z tą różnicą, że chłodziarki wypychają ciepło na zewnątrz urządzenia, a pompy ciepła absorbują je do wnętrza budynku. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu zjawisk fizycznych jest to możliwe nawet wtedy, gdy na zewnątrz panują niskie temperatury.

Sama pompa ciepła nie ogrzewa budynku, ale zapewnia ekologiczne i ekonomiczne działanie np. systemu ogrzewania podłogowego. Jest zatem doskonałym rozwiązaniem dla osób, które z jednej strony wspierają działania na rzecz ochrony środowiska i cenią alternatywne źródła energii, a z drugiej chcą tanio pozyskiwać ciepło niezbędne do utrzymania komfortowych warunków w budynku.

Istnieje jednak jedno „ale” – chodzi o sprężarkę pompy ciepła, niezbędną do prawidłowej, wydajnej pracy urządzenia, która wymaga zasilania prądem. Ktoś może powiedzieć, że to wyklucza ekologiczny charakter technologii, lecz na szczęście i na to jest rozwiązanie. Instalacja fotowoltaiczna dostarczy do tego samego budynku darmową energię elektryczną.

Fotowoltaika i pompa ciepła – czy warto je połączyć

Fotowoltaika i pompa ciepła to połączenie coraz częściej stosowane w gospodarstwach domowych. Czy warto się zdecydować na to rozwiązanie? Tak, współpraca pomp ciepła z fotowoltaiką przynosi wymierne korzyści. Integracja obu odnawialnych źródeł energii jest dziś popularnym standardem nisko- lub zeroemisyjnego budownictwa. Dla inwestorów nie bez znaczenia jest też to, że wspierana dotacją fotowoltaika dla domu lub innego budynku nie wyklucza się z dofinansowaniem pompy ciepła.

W dalszej części artykułu wyjaśniamy, dlaczego współpraca pompy ciepła i fotowoltaiki jest tak korzystna. Skąd to wiemy? Jako Polenergia Fotowoltaika w sposób kompleksowy wspieramy inwestorów zainteresowanych przydomowym lub firmowym systemem OZE. W naszej ofercie znajdują się zarówno pompy ciepła, jak i fotowoltaika dla firm, domu i rolnika.

Jaka instalacja fotowoltaiczna do pompy ciepła będzie najlepsza

Pytanie, jaka instalacja fotowoltaiczna do pompy ciepła, nie dotyczy konkretnych modeli urządzeń czy marek ich producentów. Chodzi bardziej o to, jaką moc powinna mieć instalacja, aby pokryć zapotrzebowanie na wszystkie domowe urządzenia, w tym pompę. Przy projektowaniu systemu solarnego trzeba po prostu uwzględnić pobór prądu z pompy. Jest to łatwiejsze dzięki producentom, którzy wskazują:

 • COP – współczynnik efektywności energetycznej,
 • SCOP – sezonowy współczynnik efektywności energetycznej.

Dzięki temu będzie możliwe ogrzewanie domu pompą ciepła oraz korzystanie z prądu generowanego przez fotowoltaikę.

Jak wygląda współpraca pompy ciepła i fotowoltaiki

Niezależnie od rodzaju pompy ciepła współpraca z fotowoltaiką działa tak samo. Nie ma tu mowy o żadnych skomplikowanych zależnościach. Pompa ciepła – powietrzna, gruntowa oraz wodna – wymaga zasilania elektrycznego, tak samo jak inne urządzenia w domu, od pralki i telewizora po komputer i lodówkę. Jeśli wiesz, co to jest fotowoltaika, to masz świadomość, że umożliwia pozyskiwanie energii prosto ze Słońca i ogranicza wydatki na prąd. Mówiąc krótko – współpraca obu odnawialnych źródeł energii nie wymaga bezpośredniego połączenia między pompą ciepła a panelami zamontowanymi na dachu.

Zalety integracji pompy ciepła z fotowoltaiką

Nadal masz wątpliwości, jakie są korzyści z połączenia pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną? To zrozumiałe, ponieważ inwestycja wymaga większych nakładów finansowych. Korzyści z pompy ciepła z fotowoltaiką są jednak warte tych kosztów. Integracja obu urządzeń oznacza:

 • znaczącą obniżkę wydatków na prąd, ogrzewanie i – opcjonalnie – ciepłą wodę użytkową,
 • zwrot inwestycji w kilka-kilkanaście lat,
 • działanie na rzecz ograniczenia szkodliwej emisji dla zwiększenia ochrony środowiska naturalnego,
 • możliwość pozyskania rządowej lub samorządowej dotacji na zakup i montaż obu systemów,
 • unowocześnienie i zwiększenie wartości domu,
 • uniezależnienie od rosnących cen energii.

Jaki jest koszt eksploatacji pompy ciepła zasilanej fotowoltaiką? Praktycznie żaden, o ile źródłem ciepła jest odnawialne źródło, a prąd potrzebny na działanie sprężarki dostarcza fotowoltaika.

Dofinansowanie pompy ciepła i fotowoltaiki

Udzielane w ramach różnych programów dofinansowanie fotowoltaiki może iść w parze z dotacją na pompę ciepła – można też spróbować pozyskać środki niezależnie. Dzięki temu inwestycja będzie mniejszym obciążeniem dla domowego budżetu. Sprawdź, jakie są dostępna dofinansowanie do fotowoltaiki i pompy ciepła.

 • Czyste Powietrze – program dla osób fizycznych, właścicieli domów podlegających termomodernizacji. Maksymalny poziom wsparcia wynosi 32 tys. zł (37 tys. zł z dotacją na fotowoltaikę).
 • Moje Ciepło – program dla osób, które budują dom i chcą uzyskać zwrot do 30% kosztów zakupu i montażu pompy ciepła (powietrznej – do 7 tys. zł i gruntowej – do 21 tys. zł).
 • Stop Smog – program, który walczy ze zjawiskiem ubóstwa energetycznego. W jego ramach uzyskuje się aż do 70% kosztów kwalifikowanych, ale z maksymalnym, średnim kosztem dla budynku lub lokalu na poziomie 53 tys. zł.

Na dotację mogą też liczyć rolnicy m.in. dzięki ogólnopolskiemu programowi Agroenergia (fotowoltaika dla rolnika oznacza duże oszczędności w gospodarstwie), a także przedsiębiorcy za sprawą dofinansowań i pożyczek w ramach programu Energia Plus, którego nabór ciągły wniosków jest przewidziany do 2023 roku. Oprócz tego warto pamiętać o regionalnych programach dofinansowań, które są alternatywą wobec ogólnopolskich form wsparcia.

Jeśli chodzi o samą fotowoltaikę, czołowym programem wsparcia pozostaje Mój Prąd – aktualnie trwa nabór do czwartej edycji. Jeżeli planujesz integrację fotowoltaiki i pompy ciepła (lub dysponujesz już jedną technologią i chcesz zainwestować w drugą), skontaktuj się z naszą firmą. Zawsze kierujemy się interesem klientów, dlatego możesz liczyć na wsparcie w pozyskaniu jak najlepszej, możliwie jak najwyższej kwoty dofinansowania. Ułatwiamy wybór programu, a także przejście przez wszystkie niezbędne formalności.

Podsumowanie

Czy pompa ciepła wystarczy do ogrzewania domu z grzejnikami lub innego budynku? Jeśli urządzenie jest optymalnie dobrane do zapotrzebowania, a nieruchomość odpowiednio zbudowana pod kątem zapewnienia dobrej izolacyjności cieplnej – jak najbardziej. Nie potrzeba wówczas konwencjonalnych źródeł energii takich jak kotły na węgiel czy gaz.

Konsekwentnie powtarzamy, że fotowoltaika z pompą ciepła stanowią doskonałe połączenie. Instalacja solarna, która uwzględnia zapotrzebowanie na prąd pompy sprawia, że urządzenie pracuje praktycznie za darmo. Tym samym możliwy jest rozwój budownictwa zeroemisyjnego, zwłaszcza że na inwestycję łatwo pozyskać dotację ze środków ministerialnych lub samorządowych. Zalety integracji pompy ciepła z fotowoltaiką przewyższają koszty, które trzeba ponieść w związku z projektem.