Gwarancja na panele fotowoltaiczne - o czym należy pamiętać?

Dodano:
5/23/2022
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Gwarancja na panele fotowoltaiczne jest jednym z kluczowych kryteriów, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze komponentów. Nieprzypadkowo – w końcu każdy inwestor chce wiedzieć, ile lat powinien działać system, na którego zakup i montaż poświęca nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Gwarancja na fotowoltaikę to także forma zabezpieczenia, dlatego warto mieć przynajmniej podstawową wiedzę w tym zakresie. Więcej informacji znajdziesz w naszym artykule!

Jakie są rodzaje gwarancji na panele fotowoltaiczne

W zależności od zakresu i przedmiotu gwarancji wyróżniamy m.in. gwarancję:

  • instalacji (montażu),
  • na falownik,
  • na sprawność.

Przeglądasz oferty firm fotowoltaicznych i w niemal każdej znajdujesz zapewnienie o długiej gwarancji? Brzmi obiecująco, ale czy jest tam też informacja, czego dokładnie dotyczy gwarancja? Zanim podejmiesz decyzję, sprawdź, czy gwarancja jest na panele fotowoltaiczne, a dokładniej ich sprawność, czy może na falownik.

Gwarancja instalacji

Każda nowa instalacja fotowoltaiczna jest objęta gwarancją montażu ze strony firmy, która odpowiada za realizację projektu. Wykonawca zapewnia w ten sposób, że zadbał o to, by panele działały zgodnie ze swoim przeznaczeniem, prawidłowo. Brzmi to dość ogólnikowo, ale trudno o konkrety, skoro ubezpieczenie fotowoltaiki zależy od instalatora. Jedna firma przyzna 2-letni okres ochronny na efekt swoich usług, inna będzie reklamować się10-letnią gwarancją instalacji. Nie ma tu żadnej reguły (ani odgórnych regulacji).

Jeśli chcesz dowiedzieć się, co w praktyce oznacza gwarancja na montaż fotowoltaiki, sprawdź, co kryje się w dokładnych zapisach umowy gwarancyjnej. Co deklaruje instalator? Likwidację, jakich usterek bierze na siebie niezależnie od gwarancji na panele albo falownik? Tylko dzięki znajomości umowy unikniesz niechcianych niespodzianek. Fotowoltaika dla domu często jest obejmowana kilku-, a nawet kilkunastoletnim okresem gwarancyjnym, ale z pewnym haczykiem – czyli wymogiem regularnych, płatnych przeglądów. Jest to też częściowo odpowiedź na pytanie, czy panele fotowoltaiczne trzeba serwisować.

Niezależnie od gwarancji, zgodnie z przepisami możesz dochodzić prawa do likwidacji usterki za sprawą rękojmi. Kodeks cywilny zabezpiecza rękojmią konsumentów, którzy otrzymali towar lub usługę niezgodnie z warunkami zawartej umowy. Rękojmia obowiązuje przez 2 lata i dotyczy zarówno produktów (np. modułów, inwerterów, konstrukcji montażowych), jak i usługi montażu.

  • Gwarancja na fotowoltaikę może wymusić na instalatorze naprawę lub wymianę towaru.
  • Rękojmia ma jeszcze szerszy zakres – dopuszcza np. obniżkę ceny lub nawet odstąpienie od umowy.

Gwarancja na falownik

Jeżeli orientujesz się, co to jest fotowoltaika, zapewne znasz istotę działania falownika (inwertera). Upraszczając, jest to urządzenie, które odpowiada za przekształcenie prądu stałego (pozyskanego przez moduły fotowoltaiczne) na prąd zmienny, o charakterystyce zgodnej z siecią w budynku. Jest zatem jasne, że mowa o kluczowym elemencie całej instalacji.

W porównaniu do modułu fotowoltaicznego budowa inwertera jest bardziej skomplikowana, a także w większym stopniu narażona na uszkodzenia i awarie. Specyfika umiejscowienia i działania urządzenia sprawia, że producenci decydują się na stosunkowo krótką gwarancję na falownik – standardowo od 5 lat w górę.

Długa gwarancja na falownik dotyczy najlepszych producentów na rynku. Dobrym przykładem może być branżowy lider SolarEdge, czyli firma, która oferuje np. 12-letni okres gwarancyjny na swoje inwertery. Inne, popularne i cenione firmy w tym segmencie, jak np. Fronius i Sofar oferują rozszerzenie standardowej gwarancji. Wiąże się to jednak z dodatkową opłatą lub rejestracją urządzenia – w każdym razie spełnienia określonego wymogu.

Działanie gwarancji na falownik sprowadza się zazwyczaj do naprawienia usterki lub wymiany całego urządzenia. Więcej dowiesz się na stronach poszczególnych producentów. To także dobra okazja, aby ocenić jakość inwerterów, które zamierzasz wybrać do swojej instalacji. Wydajna fotowoltaika dla rolnika, przedsiębiorcy czy właściciela domu wymaga bowiem zarówno sprawnych paneli, jak i niezawodnego falownika.

Gwarancja na sprawność

Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru paneli fotowoltaicznych jest gwarancja na sprawność ich działania – tak zwana gwarancja wydajnościowa. Producenci wyrażają w ten sposób przewidywany spadek mocy i sprawności modułu na przestrzeni lat. Musisz wiedzieć, że każdy panel z czasem traci na jakości działania – to nieuchronny proces.

Niektórzy producenci gwarantują, że po 20 czy 25 latach panel nadal będzie pracował z minimum 80% mocą. Najlepsze firmy na rynku zapewniają, że ich moduły po ćwierćwieczu zachowają nawet 90% wyjściowej mocy. Praktyką niektórych podmiotów jest informowanie o przewidywanych spadkach mocy skokowo, np. do X% w pierwszych 10 latach oraz Y% w kolejnych 15. Zanim podejmiesz decyzję, sprawdź, ile gwarancji na sprawność paneli fotowoltaicznych zapewnia ich producent.

Która gwarancja jest najważniejsza?

W rzeczywistości każdy okres gwarancyjny jest istotny i sporo mówi o ofercie, którą bierzesz pod uwagę. Fotowoltaika dla firm, domu czy gospodarstwa jest inwestycją na dekady. Masz zatem nadzieję, że urządzenia rzeczywiście przez cały ten czas będą działały zgodnie z przeznaczeniem i bezawaryjnie. Pod warunkiem prawidłowego montażu i w sprzyjających okolicznościach może tak być. Ale warto mieć przekonanie, że „w razie czego…” są gwarancje, które Cię chronią.

W instalacji fotowoltaicznej ważne jest zarówno jej prawidłowe założenie, jak i sprawność paneli oraz trwałość falownika. Dlatego trudno powiedzieć, żeby jakaś gwarancja miała małe znaczenie. Każda jest istotna i świadczy o tym, że instalator lub producent wierzą w jakość swojego produktu czy świadczonej usługi.

Co się stanie, gdy gwarancja wygaśnie?

Na ile lat gwarancji na fotowoltaikę możesz liczyć? Ponownie – to zależy od firmy, z którą nawiążesz współpracę. Niektóre okresy gwarancyjne można – za dodatkową opłatą lub po spełnieniu innego wymogu – wydłużyć o kolejnych kilka lat. Po wygaśnięciu gwarancji zawsze możesz też zlecić profesjonalny serwis pogwarancyjny. Świadczymy go jako Polenergia Fotowoltaika – sprawdź, kiedy możemy pomóc.

Ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej

Instalację fotowoltaiczną można (i warto!) ubezpieczyć – tak jak ubezpiecza się dom, samochód czy innego rodzaju cenne dobra. Koszt polisy to ok. kilkuset zł rocznie. Sprawdź oferty takich firm jak Link4, Generali czy Proama. Ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej zwiększy Twoje poczucie bezpieczeństwa i przygotuje na sytuacje, które trudno przewidzieć.

Podsumowanie

Pozyskiwane przez naszych specjalistów dofinansowanie fotowoltaiki to duże ułatwienie dla inwestorów, ale przed wyborem urządzeń sprawdź, jakiej gwarancji podlegają. Dowiedz się, ile wynosi gwarancja na panele fotowoltaiczne, falownik oraz sprawność ogniw. Dzięki nam znasz już rodzaje gwarancji na fotowoltaikę, dzięki czemu będzie Ci łatwiej podjąć decyzję i zrozumieć ofertę danej firmy.