Solary a fotowoltaika - czym się różnią?

Dodano:
5/5/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Solary a fotowoltaika – czy wiesz, czym tak naprawdę różnią się obie technologie? Panele fotowoltaiczne montuje się na dachu, co umożliwia nie tylko korzystanie z promieni słonecznych, ale także oszczędzanie na rachunkach za prąd. Dotyczy to również kolektorów słonecznych, ale istnieją fundamentalne różnice między jednym a drugim rozwiązaniem. Z naszego artykułu dowiesz się, co odróżnia solary od fotowoltaiki.

Jak działa fotowoltaika?

Na początku wyjaśnijmy, jak działa fotowoltaika. Instalacja, którą możesz zainstalować na dachu swojego budynku (domu lub firmy), służy do przetwarzania promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Umożliwiają to panele (inaczej: moduły, baterie) fotowoltaiczne najczęściej zbudowane z krzemu.

Ośrodki badawcze i wiodący producenci wciąż udoskonalają istniejące technologie oraz wprowadzają na rynek kolejne innowacje (np. moduły wykorzystujące inne surowce), ale nadal najpowszechniejszym rozwiązaniem są modele zawierające krzemowe płytki. To na nich, pod wpływem padających promieni słonecznych, powstaje ładunek elektryczny.

Wygenerowany przez panele słoneczne prąd jest stały – aby móc wykorzystać go do zasilania domowych urządzeń, trzeba go przekształcić w prąd zmienny, dostosowany do parametrów sieci elektrycznej. Z tego względu każda instalacja fotowoltaiczna posiada falownik (zwany też inwerterem), czyli urządzenie służące do przekształcania prądu stałego na zmienny. Można też zdecydować się na inwestycję w mikroinwertery, czyli niewielkie falowniki instalowane bezpośrednio przy panelach.

To, jak działa fotowoltaika, łatwo więc zrozumieć. Źródłem energii jest Słońce, a panele skierowane na południe (względnie z odchyleniem na wschód lub zachód, nigdy północ) absorbują promienie dzięki specjalnej konstrukcji ogniw krzemowych (lub z innego materiału). Pozyskany prąd stały jest przekazywany przewodami do falownika – ten przekształca energię na prąd zmiennyco umożliwia zasilanie urządzeń.

Czy fotowoltaika działa w nocy?

Czy panele fotowoltaiczne działają w nocy, a co za tym idzie, czy są opłacalne, biorąc pod uwagę warunki atmosferyczne i długość dnia w sezonie jesienno-zimowym? To często zadawane pytania przez naszych klientów. Rzeczywiście, latem czy przy utrudnionych warunkach atmosferycznych wydajna produkcja energii jest niemożliwa, z kolei w optymalnych – powstają nadwyżki, których nie zużywa się na bieżąco. Najpowszechniejszym rozwiązaniem tego problemu jest system on-grid, w którym instalacja fotowoltaiczna jest podłączona do sieci, a jej właścicielem jest prosument. Prosument produkuje i konsumuje energię, a nadwyżki przekazuje do sieci i odbiera je, gdy są potrzebne. Tak działa system opustów, zgodnie z którym za każdą odprowadzoną do sieci 1 kWh przysługuje 0,7 lub 0,8 kWh (w zależności od mocy instalacji). Do kontroli przepływu energii służy specjalny licznik dwukierunkowy.

Fotowoltaika ma wady i zalety, do których odniesiemy się za chwilę, ale jedno jest pewne: inwestując w optymalnie zaprojektowaną i zamontowaną instalację, możesz oszczędzać na prądzie. Zapominasz o wysokich rachunkach, ponieważ samodzielnie produkujesz energię. Jej nadwyżki przekazujesz do sieci i odbierasz, kiedy ich potrzebujesz. W Twoim domu jest dostępne zasilanie, a regularne wydatki maleją. Wiesz już, co to jest fotowoltaika, ale czy znasz jej wszystkie plusy i minusy?

Fotowoltaika – wady i zalety

Najważniejsze zalety fotowoltaiki

 • W całej Polsce panują optymalne warunki do opłacalnej produkcji prądu.
 • Na zakup i montaż fotowoltaiki można uzyskać dofinansowanie, ulgę lub korzystną pożyczkę.
 • Przydomowa instalacja solarna jest praktycznie bezobsługowa.
 • Fotowoltaika jest dynamiczną, perspektywiczną branżą, a stosowanie odnawialnych źródeł energii sprzyja ochronie środowiska naturalnego.
 • Dobrze zaprojektowana instalacja zapewnia odczuwalną, wysoką redukcję kosztów energii.
 • Dostępne na rynku i w ofercie naszej firmy urządzenia są zaawansowane technologicznie i bardzo wydajne, a producenci udzielają na nie gwarancji nawet na 25-30 lat.

Najważniejsze wady fotowoltaiki

 • Zakup instalacji fotowoltaicznej wymaga wysokich nakładów finansowych, które jednak zwracają się po kilku latach.
 • Instalacja o dostatecznie dużej mocy może zajmować dużą przestrzeń (dachu lub podłoża). W domowych systemach stosuje się od kilku do kilkunastu paneli wymagających montażu w optymalnej orientacji.

Wydajność paneli fotowoltaicznych

Zanim odpowiemy na pytanie, czy lepsze są solary czy fotowoltaika, przeanalizujmy, od czego zależy wydajność paneli fotowoltaicznych. Na ich efektywną pracę składa się wiele czynników, począwszy od technologicznych. Najpopularniejsze, krzemowe moduły dzieli się na mono- i polikrystaliczne. Monokrystaliczne są droższe, ale wydajniejsze, z kolei polikrystaliczne stanowią wybór ekonomiczny, choć trzeba zainstalować ich więcej, aby wygenerować podobną moc instalacji.

Obecnie na rynku funkcjonuje wielu producentów. Wiodące marki od lat inwestują w badania i rozwój, aby kolejne moduły trafiające do klientów były coraz sprawniejsze, wytrzymalsze czy estetyczniejsze. Nie bez znaczenia jest dobór technologii, np. Half-Cut, PERC, Bifacial – każda z nich zasługuje na zainteresowanie.

Wydajność zależy także od panujących warunków i nasłonecznienia. Przyjmuje się, że każdy 1 kWp instalacji fotowoltaicznej w Polsce może wyprodukować ok. 950-1050 kWh energii. Co do zasady, opłaca się inwestować w jakościowe elementy instalacji fotowoltaicznej, aby jej praca była jak najwydajniejsza, a całość inwestycji zwróciła się już po 6-7 latach.

Jak działają solary?

Energia słoneczna daje więcej możliwości niż tylko samodzielne produkowanie prądu. Aby je odkryć, trzeba wiedzieć, jak działają solary, czyli coraz popularniejsze kolektory słoneczne. Zadaniem takich instalacji montowanych na dachach jest podgrzewanie wody użytkowej i wsparcie ogrzewania budynku. W jakim celu? Z jednej strony dla realnych oszczędności, a z drugiej – dla ochrony środowiska.

Różnica między technologią, jaką są kolektory słoneczne, a jaką fotowoltaika, nie wyklucza podobieństw – oba rozwiązania korzystają z promieni słonecznych. Solary dzielą się na płaskie i próżniowe. W obu wariantach chodzi o pochłanianie energii słonecznej i przenoszenie ciepła przez czynnik roboczy. Czynnikiem jest specjalna, niezamarzająca substancja, która rurami dociera do zasobnika wody.

Nie trzeba wielu dachowych paneli, aby bezpłatnie podgrzewać ciepłą wodę użytkową latem lub wiosną. To ekologiczny sposób na zmniejszenie stałych wydatków w budynku, choć należy zaznaczyć, że solary nie dają możliwości ogrzewania go (jak np. pompa ciepła).

Solary – wady i zalety

Najważniejsze zalety solarów

 • Założenie kilku kolektorów słonecznych na dachu jest relatywnie tanią inwestycją, przynoszącą realne oszczędności w domowym budżecie.
 • Kolektory słoneczne to urządzenia działające w sposób przyjazny dla środowiska naturalnego.
 • Uznaje się, że praca zaledwie 3 kolektorów słonecznych w połowie pokrywa zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową w budynku użytkowanym przez 4-osobową rodzinę.

Najważniejsze wady solarów

 • Solary nie są efektywne w sezonie zimowym, z kolei w upalne, letnie dni istnieje ryzyko ich przegrzania.
 • Instalacja kolektorów wymaga modyfikacji istniejącej instalacji hydraulicznej budynku.
 • Efektywność urządzenia jest uzależniona od temperatur panujących na zewnątrz budynku, nie tylko od nasłonecznienia.

Wydajność solarów

Jak wygląda wydajność solarów? Podgrzewanie ciepłej wody użytkowej za pomocą kolektorów słonecznych jest możliwe przede wszystkim w ciepłe dni. Ich praca zimą czy w chłodniejsze dni jest praktycznie niemożliwa, dlatego w budynku potrzeba innego źródła ciepła, np. pieca gazowego albo pompy ciepła. Zamontowanie większej liczby solarów nie zwiększa wydajności i możliwości całej instalacji, skoro i tak głównym uwarunkowaniem jest pogoda. Niemniej optymalnie wybrane kolektory zapewniają darmowe podgrzewanie wody przez kilka miesięcy w roku, co w ogólnym rozrachunku jest opłacalne, szczególnie gdy dysponuje się wolną przestrzenią na dachu budynku.

Kolektory słoneczne a fotowoltaika

Czym się różnią solary od fotowoltaiki? Choć obie instalacje wykorzystują naturalną energię prosto ze Słońca, różni je bardzo wiele, począwszy od konstrukcji i wyposażenia, na przeznaczeniu kończąc. Solary mają wady i zalety, ale faktem jest, że pozwalają oszczędzić na ciepłej wodzie użytkowej. Dobra wydajność paneli fotowoltaicznych i ich prawidłowy montaż to z kolei szansa na zminimalizowanie wydatków na prąd. To główny powód, dla którego te ekologiczne technologie cieszą się dużym zainteresowaniem w Polsce.

Co więcej, kolektory solarne i fotowoltaika nie wykluczają się – możesz się zdecydować na zakup obu rozwiązań. Pytanie jednak, czy masz dostatecznie dużo miejsca na dachu i chcesz inwestować w oba rodzaje urządzeń. Przypomnijmy, że fotowoltaika działa całorocznie, a solary sezonowo – to podstawowa różnica.

Darmowy prąd może pomóc w ogrzewaniu wody i całego budynku, a to za sprawą zasilania takiego źródła ciepła jak np. pompa ciepła. Jeżeli uwzględnisz w projekcie zużycie prądu przez pompę ciepła, która ogrzewa dom w ekologiczny sposób, stworzysz dom, z którego korzystanie jest praktycznie darmowe. Na tym polega koncepcja domu zeroenergetycznego – wyposażonego w odnawialne źródła energii, które dają samowystarczalność i pomagają chronić środowisko naturalne. Takie same korzyści zapewnia fotowoltaika dla firm.

Podsumowanie

Gdy już wiesz, czym się różnią solary od fotowoltaiki, możesz zaplanować oszczędności w domowym budżecie. Najlepszą decyzją jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która odpowiada za kompleksową obsługę klienta zainteresowanego OZE (odnawialne źródła energii). Instalacja fotowoltaiczna czy pompa ciepła powinny być dobierane do indywidualnych potrzeb gospodarstwa domowego – podobnie jest w przypadku kolektorów słonecznych. Kluczowe jest jednak to, że dzięki inwestycji możesz:

 • nie płacić za prąd przez cały rok,
 • oszczędzać na ogrzewaniu ciepłej wody użytkowej w sezonie wiosenno-letnim.