Tania instalacja - poradnik

Dodano:
7/27/2020
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Średni koszt instalacji fotowoltaicznej to ok 25 tysięcy złotych. Oczywiście wszystko zależy od projektu i naszego zapotrzebowania. Dla wielu gospodarstw domowych to wciąż spora suma pieniędzy. Na szczęście cenę własnej elektrowni słonecznej możemy obniżyć dzięki specjalnemu dofinansowaniu.

Pierwszym i zarazem najpopularniejszym sposobem uzyskania dotacji na własną instalację fotowoltaiczną jest rządowy program „Mój Prąd”. Do tej pory wniosek o dofinansowanie w ramach tego właśnie programu złożyło ponad 100 tysięcy osób, a z państwowej kasy na wsparcie dla tego typu inwestycji wydano już 260 milionów złotych – a do wydania jest jeszcze blisko ćwierć miliarda!

„Mój Prąd” – ile i dla kogo?

Ze wsparcia mogą skorzystać osoby fizyczne, dotacja może pokryć nawet połowę kosztów całej inwestycji – jednak jesteśmy ograniczeni do kwoty 5 tysięcy złotych. Beneficjentem programu może zostać każdy, kto zamierza produkować prąd ze Słońca na własne potrzeby – czyli zasilać własne gospodarstwo, ponadto warunkiem otrzymania dofinansowania jest już gotowa instalacja. To oznacza – że jej koszt musimy pokryć z własnej kieszeni – a po zakończeniu prac, gdy elektrownia już zostanie podłączona do sieci – suma jaką zostaliśmy wsparci w ramach rządowego programu – trafi na nasze konto. Co ważne – dofinansowanie jest całkowicie zwolnione z podatku dochodowego. Ważne jest, by nasza instalacja nie była rozbudową już istniejącej elektrowni, a jej moc powinna wynosić co najmniej 2 kW i nie więcej niż10 kW.

Gdzie się zgłosić?

Program „Mój Prąd” wystartował w lipcu 2019 roku – wnioski o dofinansowanie będą przyjmowane jeszcze do 18 grudnia 2020 roku lub do wyczerpania środków przeznaczonych na dofinansowanie. Nie warto więc zwlekać ze złożeniem wniosku, a to jest bardzo proste. Od 31 marca do programu możemy zgłaszać się wyłącznie drogą internetową – wszystko załatwia się online. Elektroniczne wzory wniosków możemy znaleźć odwiedzając stronę mojprad.gov.pl.

Potrzebne dokumenty

Do prawidłowego wypełnienia wniosku będziemy potrzebować kilku ważnych załączników. Przede wszystkim – kopia faktury za dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej, dowód zapłaty, zaświadczenie Operatora Sieci Dystrybucyjnej potwierdzające montaż licznika wraz z numerem Punktu Poboru Mocy i jeśli instalacja była montowana przez nas samodzielnie, będziemy musieli przedstawić stosowne oświadczenie o samodzielnym montażu. Dofinansowanie z programu „Mój Prąd” można otrzymać na więcej niż jedną instalację fotowoltaiczną, na różnych domach. Każda może zostać objęta osobną dopłatą. Z rządowego wsparcia możemy też skorzystać gdy nasza instalacja została zakupiona na kredyt ale musi to być kredyt komercyjny, dotacjami nie są objęte pożyczki ze środków publicznych.

Ulga termoizolacyjna

Kolejnym sposobem na obniżenie kosztów instalacji, a raczej na zwrot części środków jest ulga termoizolacyjna, która umożliwia nam odliczenie części kwoty od podatku dochodowego. Co ważne – tę ulgę można połączyć z programem „Mój Prąd”. To oznacza, że mogą z niej skorzystać osoby, które otrzymały już rządowe wsparcie na swoją przydomową elektrownię. Odpisanie części kosztów instalacji to oszczędność rzędu kilku tysięcy złotych. Trzeba jednak pamiętać, że dotacja z programu mój prąd pomniejsza koszt naszej instalacji, co musimy uwzględnić w naszym rozliczeniu. Odliczenia w ramach ulgi termoizolacyjnej funkcjonują od zeszłego roku, mogą z nich skorzystać osoby rozliczające się w skali podatkowej 18 i 32 proc., stosujący jednolitą stawkę 19 proc. oraz ci, którzy opłacają ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Ponadto ulga obejmuje wyłącznie osoby będące właścicielami lub współwłaścicielami domu jednorodzinnego, przy czym przepisy wyszczególniają, że może to być nieruchomość w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej. Jednak skorzystanie z ulgi jest też możliwe gdy w domu wydzielono do dwóch lokali mieszkalnych albo mieszkalnego i użytkowego – o ile ten drugi zajmuje nie więcej niż 30% powierzchni domu oraz gdy instalację zamontowano np. na garażu.

Ile możemy odliczyć?

Nie więcej niż 53 tysiące złotych. I ta kwota odnosi się do wszystkich inwestycji jakie są realizowane w naszych nieruchomościach. W przypadku małżonków – podana wyżej suma odnosi się to każdego z nich osobno.  

Z ulgi nie możemy skorzystać jeśli nie jesteśmy właścicielami domu na którym powstała instalacja oraz gdy nieruchomość jest jeszcze w budowie.  Aby uzyskać ulgę termomodernizacyjną musimy wpisać do deklaracji podatkowej sumę odliczeń z załącznika PIT-O.