Zapewnij swojej instalacji fotowoltaicznej sprawność na długie lata

Dodano:
10/1/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się w Polsce niesłabnącym zainteresowaniem. Wielu klientów zaczyna zastanawiać się czy trzeba dbać o panele słoneczne, aby działały prawidłowo i pozwalały pozyskiwać darmowy prąd ze Słońca przez wiele lat. Jedne z częściej powtarzających się pytań dotyczą serwisu oraz czyszczenia modułów. Czy jest to konieczne? A jeśli tak, to w jaki sposób należy się tym zająć?

Według szacunków Ministerstwa Klimatu i Środowiska w Polsce pracuje już blisko 700 tys. instalacji fotowoltaicznych, a do końca 2021r. ma być ich prawie milion. Fotowoltaika jest popularna ze względu na możliwe do uzyskania oszczędności i wygodę. Na co dzień nie trzeba wysiłku, żeby pozyskiwać energię ze Słońca i tym samym obniżać rachunki za prąd. Ważne jednak, aby pamiętać o kilku elementarnych zasadach, które zapewnią prawidłowe funkcjonowanie urządzeń w następnych latach.

Jak dbasz - tak masz

Instalacja fotowoltaiczna, podobnie jak samochód – aby działała niezawodnie przez wiele lat wymaga dbania o jej stan. Przeprowadzanie szczegółowych kontroli stanu konstrukcji i połączeń elektrycznych oraz wykonywanie pomiarów elektrycznych powinno wejść w nawyk każdemu posiadaczowi instalacji fotowoltaicznej.

W Polenergia Fotowoltaika w ramach przeglądu nasz specjalista przeprowadza oględziny wszystkich elementów instalacji fotowoltaicznej, dokonuje analizy stanu modułów, inwertera, przewodów, zabezpieczeń elektrycznych oraz innych elementów instalacji – mówi Bartosz Majewski, Członek Zarządu ds. Operacyjnych Polenergia Fotowoltaika.

Przeprowadzana jest także kontrola konstrukcji wsporczej oraz elementów mocujących pod kątem stabilności i wytrzymałości oraz ewentualnych śladów korozji i innych uszkodzeń – dodaje Agnieszka Kamińska-Strzelec, Szefowa Działu Serwisu Polenergia Fotowoltaika.

Zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym, przeglądy elektryczne należy dokonywać nie rzadziej niż raz na 5 lat, jednak w przypadku posiadania instalacji fotowoltaicznej zaleca się coroczną weryfikację.

Termowizja

Ciekawostką na rynku fotowoltaicznym stały się również pomiary termowizyjne pracy poszczególnych ogniw w panelach. Pozwalają one na szczegółowe określenie stanu modułów, np. po gradobiciu, kiedy podejrzewamy, że instalacja mogła ulec uszkodzeniu.

Mycie modułów fotowoltaicznych

Instalacja fotowoltaiczna jest narażona na różne warunki atmosferyczne i może ulec zabrudzeniu. Na panelach fotowoltaicznych osadza się przede wszystkim kurz, pył czy też pyłki roślin albo martwe owady. Nie musimy angażować się w ich usunięcie - wystarczy poczekać na opady deszczu, które zazwyczaj usuwają wszelkie tego typu drobne osady.

Istnieją jednak zabrudzenia niemożliwe do usunięcia poprzez opady atmosferyczne. Chodzi przede wszystkim o ptasie odchody, które zasychają na powierzchni modułów.

Standardowe zanieczyszczenia paneli słonecznych powodują spadek mocy o kilka procent w porównaniu do idealnie czystej powierzchni modułów. Warstwa brudu może doprowadzić do ich przysłonięcia i w konsekwencji do zmniejszenia uzysku. Tak jak staramy się uniknąć zacienienia, tak powinniśmy uważać na stan i czystość posiadanych paneli.

W przypadku urządzeń elektrycznych należy wystrzegać się pochopnych, nierozważnych decyzji – a do takich należy samodzielna próba naprawy czy właśnie oczyszczenia instalacji. Błędne użytkowanie zakupionych urządzeń może doprowadzić w skrajnych przypadkach do pożarów czy porażeń prądem, więc to kwestia bezpieczeństwa – dodaje Bartosz Majewski, Członek Zarządu ds. Operacyjnych Polenergia Fotowoltaika.

Jeżeli inwestor mieszka przy ruchliwej drodze gruntowej, to po lecie z małą ilością opadów atmosferycznych, warto przemyć panele w okresie jesiennym, aby zapewnić jak największy uzysk.

Ze względów bezpieczeństwa nie zaleca się samodzielnego czyszczenia paneli fotowoltaicznych. Warto w tym celu zatrudnić firmę zewnętrzną, która specjalizuje się w usługach tego typu.

Korzystając z usługi należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Przede wszystkim należy unikać zbyt wysokiego ciśnienia wody. Dlatego nie należy sięgać po popularne myjki, mimo że ich użycie wydaje się najpraktyczniejszym wyborem.

Zbyt wysokie ciśnienie może doprowadzić do mikrouszkodzeń. Należy unikać też wszelkich szorstkich gąbek i szczotek, które rysują powierzchnię panelu słonecznego – mówi Agnieszka Kamińska-Strzelec, Szefowa Działu Serwisu Polenergia Fotowoltaika.

Odradza się również stosowania silnych detergentów, które mogłyby wejść w niekorzystną reakcję chemiczną z materiałami używanymi do produkcji modułów fotowoltaicznych – dodaje Agnieszka Kamińska-Strzelec.

Polenergia Fotowoltaika posiada doświadczone ekipy serwisowe zlokalizowane w ponad 20 oddziałach na terenie całej Polski. Spółka realizuje usługi przeglądu i serwisu instalacji fotowoltaicznych dla własnych klientów, jak również inwestorów, którzy zdecydowali się na fotowoltaikę od innych firm. Dzięki wiedzy z ponad 20 000 zrealizowanych elektrowni słonecznych – na życzenie klienta – firma przeprowadza również audyt instalacji innych wykonawców.