Ulga
termomodernizacyjna

Dowiedz się wszystkiego na temat ulgi termomodernizacyjnej i zobacz kiedy możesz z niej skorzystać.
Zobacz więcej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Czym jest ulga termomodernizacyjna?

Ulga termomodernizacyjna jest wsparciem ze strony rządu, które sprawia, że fotowoltaika jest mniej kosztowna niż jeszcze kilka lat temu. Podstawowym celem jej wprowadzenia jest zachęcenie obywateli do inwestowania w bezpieczne dla środowiska rozwiązania, a tym samym poprawa jakości powietrza, co stanowi poważne wyzwanie dla całego kraju. Ulga termomodernizacyjna na fotowoltaikę obowiązuje od początku stycznia 2019 roku, ale nadal wiele osób ma wątpliwości – komu ona przysługuje i na jakich zasadach można z niej skorzystać. Odpowiadamy więc na najważniejsze pytania dotyczące ulgi podatkowej na termomodernizację.

Czego dotyczy ulga termomodernizacyjna?

Ustawa zgodnie, z którą ulga termomodernizacyjna obejmuje również fotowoltaikę, weszła w życie 1 stycznia 2019 roku – dzięki temu uprawnione osoby mogą odliczyć od podatku koszty poniesione w związku z termomodernizacją budynku. Wprowadzenie nowych przepisów ma na celu wsparcie remontów oraz prac termomodernizacyjnych realizowanych w jednorodzinnych budynkach mieszkalnych. Tym samym umożliwia wymianę przestarzałych źródeł ciepła oraz termoizolacji, dzięki czemu zyskuje nie tylko środowisko, ale również domowy budżet. Podsumowując, ulga na termomodernizację dotyczy osób, które:

  • całkowicie lub częściowo wymieniają dotychczasowe źródło energii na odnawialne – może być to fotowoltaika, pompa ciepła lub podobne rozwiązania,
  • wprowadzają zmiany, dzięki którym zmniejszy się zapotrzebowanie energetyczne budynku takie jak wymiana okien czy ocieplenie za pomocą izolacji ścian zewnętrznych,
  • decydują się na wymianę kotła, aby zminimalizować straty energii pierwotnej przez lokalne sieci ciepłownicze.

W artykule opisującym, jak działa fotowoltaika, dowiesz się więcej na temat samego funkcjonowania instalacji.

Komu przysługuje ulga
termomodernizacyjna
na fotowoltaikę?

Ulga termomodernizacyjna obejmuje również instalacje fotowoltaiczne dla domu pod warunkiem, że wnioskodawca jest właścicielem lub współwłaścicielem wolnostojącego budynku mieszkalnego, wchodzącego w skład zabudowy bliźniaczej, szeregowej lub grupowej. Taki budynek może być podzielony na dwa lokale mieszkalne lub posiadać jeden lokal mieszkalny oraz jeden użytkowy – przy czym lokal użytkowy nie może przekraczać 30% powierzchni budynku. Chcąc skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, fotowoltaikę należy zamontować bezpośrednio na dachu lub – jeżeli nie ma innej możliwości – na budynku gospodarczym lub garażu będącym częścią nieruchomości. 

Ulga termomodernizacyjna na fotowoltaikę dotyczy osób, które rozliczają dochody zgodnie ze skalą podatkową, stosujących jednolitą stawkę 19% lub opłacających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Podatnik ma prawo odliczyć od podatku koszty przeznaczone na materiały budowlane, urządzenia, i usługi związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego – musi ono jednak zostać zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Z ulgi mogą skorzystać również osoby, które wnioskowały o dofinansowanie w ramach rządowego programu Mój Prąd.

Co można odliczyć od podatku dochodowego?

Kompletny wykaz wydatków związanych z zakupem materiałów czy realizacją usług objętych ulgą termomodernizacyjną jest dostępny w rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju. Koszty dotyczące fotowoltaiki obejmują między innymi wykonanie audytu energetycznego, ogniwa wraz z osprzętem oraz montaż instalacji fotowoltaicznej.

Czy potrzebny jest audyt energetyczny?

Przed rozpoczęciem prac modernizacyjnych nie ma konieczności zlecania audytu energetycznego, natomiast nasza firma odpowiada za dobór optymalnego zakresu mocy ogniw – usługa obejmuje zarówno instalacje fotowoltaiczne dla firm, jak i dla klientów indywidualnych.

Czy możliwa jest ulga termomodernizacyjna na nowy dom?

Ulga podatkowa na fotowoltaikę dotyczy wyłącznie budynków, których budowa została formalnie zakończona – obejmuje jednak nie tylko stare budownictwo, ale również nowe obiekty.

Ulga termomodernizacyjna
– fotowoltaika i oszczędności

Zgodne z treścią ustawy możliwe jest odliczenie podatku dochodowego od kwoty, która nie przekracza 53 tysięcy złotych. Jak obliczyć wysokość ulgi termomodernizacyjnej na fotowoltaikę? Należy obliczyć podatek z kwoty, która została przeznaczona na wszelkie prace termomodernizacyjne – jeżeli poniesione wydatki okazałyby się większe niż ustawowe 53 tysiące, podatek należy odliczać wyłącznie z tych z 53 tysięcy złotych. 

Aby skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej oraz rządowego dofinansowania, skontaktuj się z naszym personelem – umówimy Cię na bezpłatne spotkanie z doradcą, który rozwieje wszelkie wątpliwości dotyczące własnej instalacji fotowoltaicznej.