Dofinansowanie do fotowoltaiki dla rolników

Dodano:
5/23/2022
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Panele fotowoltaiczne w gospodarstwach rolnych mogą stać się źródłem bardzo odczuwalnych oszczędności. Dotację na fotowoltaikę dla rolników sprawiają, że ta forma pozyskiwania energii staje się na polskiej wsi coraz popularniejsza. W tym artykule przedstawiamy aktualne dofinansowania dla właścicieli gospodarstw, a także korzyści płynące z zakupu i montażu paneli, m.in. możliwość skorzystania z ulgi w podatku rolnym.

Fotowoltaika dla gospodarstw rolnych – czy warto inwestować?

 • Rachunki za prąd w gospodarstwach rolnych w wielu przypadkach stanowią nawet ok. 20-40% wszystkich kosztów. Instalacja fotowoltaiczna jest szansą na odczuwalną zmianę tej niekorzystnej sytuacji.
 • Fotowoltaika doskonale sprawdza się na wsi – gdzie gospodarze zazwyczaj dysponują dostatecznie dużą przestrzenią, by znaleźć na panele optymalną lokalizację.
 • Fotowoltaika unowocześnia gospodarstwo i przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego, a także promocji odnawialnych źródeł energii, które stanowią przyszłość polskiej i światowej energetyki.
 • Na fotowoltaikę dla rolników przyznawane są dofinansowania, a także ulga w podatku rolnym.

Dofinansowanie do fotowoltaiki – programy dla rolników

Wśród dotacji na fotowoltaikę największą rozpoznawalnością i popularnością cieszy się rządowy program Mój Prąd, dzięki któremu w tysiącach polskich domów zamontowano panele słoneczne. Rolnicy mogą jednak skorzystać z dedykowanych im, specjalnych programów, które mają na celu modernizację polskiej wsi, a także skierowanie jej na ekologiczne tory. Gospodarstwa rolne, niezależnie od swojej „specjalizacji”, zazwyczaj i tak potrzebują do wydajnego działania dużych ilości energii. Jeżeli ta jest pozyskiwana konwencjonalnymi metodami, jest to uznawane za szkodliwe dla środowiska naturalnego. A przecież to właśnie tereny wiejskie, gospodarcze powinny kojarzyć się w pierwszej kolejności z czystym powietrzem i troską o klimat. Właśnie dlatego sukcesywnie wdrażane i rozwijane programy dotacji na fotowoltaikę dla rolników służą popularyzacji alternatywnych, odnawialnych źródeł energii.

W 2022 r. rekomendujemy zapoznać się z założeniami:

 • ogólnopolskiego programu Agroenergia,
 • ogólnopolskiego programu Restrukturyzacja małych gospodarstw,
 • planowanego, ogólnopolskiego programu Energia dla wsi,
 • regionalnych programów wykorzystujących dotacje unijne dla rolników na fotowoltaikę – m.in. w województwie kujawsko-pomorskim i świętokrzyskim.

W ramach programu Agroenergia beneficjentom przysługuje dofinansowanie do fotowoltaiki uzależnione od mocy instalacji – od 13% do 20% kosztów kwalifikowanych, w kwocie od 15 do 25 tys. zł. Dotacja jest interesującym wyborem dla wszystkich rolników, którzy planują zakup i montaż instalacji mającej od 10 do 50 kW mocy. Aktualny nabór programu rozpoczął się 1 października 2021 roku.

Rolników, którzy planują rozwój swoich małych gospodarstw z wykorzystaniem nowoczesnych i ekologicznych technologii powinien też zainteresować program restrukturyzacji, w którym można otrzymać dotację 60 tys. zł – na takie cele inwestycyjne, jak zakup i montaż fotowoltaiki.

Jako Polenergia Fotowoltaika zawsze podpowiadamy wybór najkorzystniejszych – z Twojej perspektywy – dotacji. Dofinansowania na fotowoltaikę dla rolników są i będą przyznawane, a nasi konsultanci pozostają na bieżąco i są w stanie doradzić najlepszy wybór programu dla Ciebie i Twojego gospodarstwa.

Ile wynoszą ulgi podatkowe dla rolników

Jedną z istotniejszych korzyści w montażu fotowoltaiki w gospodarstwie jest przywilej uzyskania ulgi w podatku rolnym. Podstawą prawną ulgi inwestycyjnej na obiekty środowiskowe – bo o niej mowa – jest znowelizowana Ustawa o podatku rolnym z dnia 15 listopada 1984 r. W art. 13 czytamy: „Podatnikom podatku rolnego przysługuje ulga inwestycyjna z tytułu wydatków poniesionych na […] zakup i zainstalowanie […] urządzeń do wykorzystywania na cele produkcyjne naturalnych źródeł energii (wiatru, biogazu, słońca, spadku wód)”. Instalacja fotowoltaiczna wpisuje się zatem w założenia ulgi. Oto najważniejsze informacje na jej temat.

 • Ulga nie przysługuje, jeżeli instalacja solarna została sfinansowana w całości lub części ze środków publicznych.
 • Wysokość ulgi wynosi 25% udokumentowanych nakładów inwestycyjnych na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej.
 • Ulgi nie można stosować dłużej niż przez 15 lat.
 • Ulga przysługuje po zakończeniu inwestycji i pod warunkiem, że instalacja znajduje się w gospodarstwie na terenie gminy, w której rozlicza się należny podatek rolny.
 • Ulgę traci się w momencie sprzedaży urządzeń lub zmiany ich przeznaczenia w stosunku do założeń ustawy.

Możliwość niepłacenia podatku rolnego np. przez 10-15 lat to bardzo atrakcyjna perspektywa. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze możesz przeznaczyć np. na wartościowe inwestycje w obrębie gospodarstwa.

Jak uzyskać dotacje na fotowoltaikę do gospodarstwa rolnego

Wszystko zależy od tego, jaki program dofinansowania wybierasz. Każdy ma bowiem określone procedury, które mogą różnić się między sobą w szczegółach. Nie martw się jednak – jeśli wybierasz wsparcie naszej firmy, możesz liczyć na merytoryczne wsparcie na każdym etapie załatwiania formalności, m.in. przy składaniu wniosku, który musi być poprawny, aby został pozytywnie rozpatrzony.

Podmioty realizujące programy dofinansowań oczekują od Ciebie udokumentowania ponoszonych kosztów kwalifikowanych, dlatego tak istotne jest gromadzenie wszystkich faktur i przestrzeganie regulaminów, założeń dotacji.

Podstawą jest wiedzieć, co to jest fotowoltaika, jak działa i jakie przynosi korzyści. To skłania do inwestycji w panele, które są w stanie produkować energię potrzebną do zasilania Twoich urządzeń. Bez trudu znajdziesz formy wsparcia dla tego zakupu – niezależnie, czy interesuje Cię pożyczka, dofinansowanie czy leasing. Branża fotowoltaiczna w Polsce rośnie w siłę, a panele pokrywające dachy na wsiach są tego najlepszym dowodem.

Zakończenie

Mamy nadzieję, że po lekturze tego tekstu nie wahasz się już, czy fotowoltaika dla rolnika się opłaca. Dofinansowania, dopłaty czy ulga w podatku rolnym przekonują do postawienia na ekologiczną i skuteczną metodę pozyskiwania prądu prosto ze Słońca.