Fotowoltaika dla rolnika 2021 - czy się opłaca?

Dodano:
10/8/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Coraz częstszym widokiem na polskich gospodarstwach rolnych są panele fotowoltaiczne zamontowane na dachach budynków lub gruncie. Właściciele hodowli zwierząt i upraw roślin inwestują w to rozwiązanie, bo wiedzą, że jest korzystne pod względem finansowym, a jednocześnie przyjazne dla środowiska. Dodatkową zachętę stanowią dotacje i korzyści podatkowe, dzięki którym można obniżyć koszt inwestycji.

Fotowoltaika dla rolnika – zasady działania

Podobnie jak standardowa, montowana na budynkach mieszkalnych lub gruncie fotowoltaika dla domu, tak i panele słoneczne dla rolników umożliwiają produkcję prądu z darmowego źródła, jakim jest promieniowanie słoneczne. Instalacja pozwala na większe uniezależnienie się od dostawcy energii poprzez jej samodzielne wytwarzanie. Proces ten przebiega identycznie jak w standardowych modułach solarnych, a więc polega na absorbcji promieniowania słonecznego przez ogniwa i przetworzeniu zgromadzonej w nich energii na prąd elektryczny płynący w gniazdku, za co odpowiada konwerter. Dzięki temu można zmniejszyć ilość płatnej i coraz droższej energii pobieranej z sieci.

Tak jak fotowoltaika dla firm odpowiada za produkcję prądu na potrzeby przedsiębiorstwa, tak panele słoneczne dla rolników mogą służyć do zaopatrywania w energię urządzeń, systemów i narzędzi wykorzystywanych w gospodarstwie. Dojarki, chłodnie, instalacje nawadniające czy oświetleniowe zużywają relatywnie duże ilości energii, której koszt można obniżyć właśnie poprzez jej własną produkcję ze Słońca. Kolejna kwestia to wpływ fotowoltaiki na wycenę gruntów i budynków – dowiedz się więcej o tym, jak i czy panele słoneczne podnoszą wartość nieruchomości.

Dofinansowanie do fotowoltaiki dla rolników

Wymierne oszczędności na wydatkach na prąd to najważniejszy, ale nie jedyny aspekt potwierdzający, że instalacja fotowoltaiczna dla rolnika jest opłacalnym, korzystnym wyborem. Do jej montażu przekonują także dotacje dostępne w 2021 r. w ramach programów rządowych i samorządowych. Z którego z nich skorzystać? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby móc się ubiegać o dofinasowanie do fotowoltaiki? Do kiedy należy złożyć wniosek? Odpowiedzi na te oraz inne pytania związane z publicznymi dotacjami do paneli słonecznych dla rolnika warto poszukać we współpracy z doradcą obeznanym w temacie, który posiada doświadczenie w uzyskiwaniu dofinansowania, np. w ramach programu Mój Prąd 3.0 w 2021. Opis programu szczegółowo wyjaśnia, jak wygląda dofinansowanie do fotowoltaiki dla rolników. 

Fotowoltaika dla rolnika – jaki jest VAT?

Poniższe kwestie zainteresują szczególnie tych, którzy zastanawiają się, czy rolnik może odliczyć VAT od instalacji fotowoltaicznej. Zakup paneli fotowoltaicznych – podobnie jak wszystkich produktów i usług legalnie oferowanych w gospodarce – jest objęty podatkiem VAT. W związku z tym pojawia się pytanie o jego wysokość – czy zawsze jego wartość pozostaje identyczna? Odpowiedź brzmi: nie. Aktualne przepisy wprowadzają rozróżnienie w wysokości daniny VAT w związku z zakupem paneli słonecznych w zależności od ich przeznaczenia. Otóż jeżeli fotowoltaika jest wykorzystywana z myślą wyłącznie o zasilaniu gospodarstwa domowego, a więc na użytek indywidualny, prywatny, inwestycja zostaje objęta podatkiem VAT w wysokości 8%. Z kolei stawka VAT o wartości 23% obowiązuje w sytuacji, gdy panele służą do zasilania gospodarstwa rolnego. Pocieszająca wiadomość jest taka, że w tym przypadku rolnik ma możliwość odliczenia podatku, o czym piszemy poniżej.

Czy rolnik może odliczyć VAT od instalacji fotowoltaicznej?

Czy rolnik może odliczyć VAT od instalacji fotowoltaicznej? Tak, prawo regulujące sektor OZE w Polsce daje taką możliwość, ale tylko w tej części, w jakiej system solarny będzie wykorzystywany w celu zasilania gospodarstwa rolnego. Ta sama zasada dotyczy rachunku za energię, z którego można odliczyć VAT, dlatego konieczne staje się jasne rozgraniczenie pomiędzy tym, czym jest fotowoltaika dla domu a czym dla gospodarstwa. Jeżeli jest ona wykorzystywana jednocześnie na użytek gospodarstwa rolnego i mieszkalnego, najlepszym sposobem na rozgraniczenie staje się montaż dwóch oddzielnych liczników. Posiadając tylko jeden licznik, należy dokładnie wyliczyć proporcje zużycia energii pomiędzy domem i gospodarstwem, tak aby w razie kontroli ze strony urzędników skarbowych móc bazować na tych kalkulacjach i obronić ich zasadność.

Odliczenie fotowoltaiki od podatku rolnego

Kolejnym aspektem, który zachęca rolników do inwestycji w instalację fotowoltaiczną, jest możliwość odliczenia od podatku rolnego równowartości 25% wydatków na montaż paneli. Co jednak istotne, pozostaje ona wykluczona dla rolników, którzy sfinansowali inwestycję w instalację fotowoltaiczną przy udziale środków publicznych pochodzących z programów dofinansowań do OZE, takich jak np. Mój Prąd w 2021 czy Agroenergia. Prawo do odliczenia nie przysługuje także w razie sprzedaży nieruchomości lub zmiany jej przeznaczenia.

Kwotę można rozliczyć w ciągu maksymalnie 15 lat niezależnie od formy rozliczenia z fiskusem. Odliczenie jest zatem dostępne zarówno dla osób fizycznych, jak i prawnych, a także innych podmiotów, które spełniają definicję rolnika. W celu skorzystania z tej ulgi konieczne jest złożenie stosownego wniosku do urzędu gminy lub miasta. Powinien on obejmować załączniki dokumentujące wydatki poniesienie na zakup i montaż fotowoltaiki.

Czy rolnik może być prosumentem?

Zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii, rolnicy spełniają definicję prosumenta i mogą korzystać z systemu opustów niezależnie od tego, czy używają instalacji fotowoltaicznej do dostarczania prądu wyłącznie do domu, tylko do gospodarstwa rolnego, czy jednocześnie do domu i gospodarstwa. W obu przypadkach rolnik nie ma obowiązku rejestrowania działalności gospodarczej, a nadwyżki prądu wyprodukowanego za pośrednictwem paneli solarnych może oddawać do sieci publicznej, aby następnie je odebrać w razie potrzeby. Za każdą 1 kWh energii wytworzonej i udostępnionej do sieci w ramach nadwyżek rolnik może odebrać 0,8 kWh, o ile moc instalacji nie przekracza 10 kW lub 0,7 kWh, gdy jej wartość mieści się w przedziale 10-40 kW. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, przeczytaj, jak działa i co to jest fotowoltaika.