Jak odliczyć fotowoltaikę od podatku?

Dodano:
10/19/2020
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Zastanawiasz się, jak odliczyć fotowoltaikę od podatku dochodowego?

Wyjaśniamy, kogo dotyczy ulga termomodernizacyjna, oraz jakie warunki trzeba spełnić, aby z niej skorzystać.

Co to jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to sposób na przetworzenie energii słonecznej w energię elektryczną za pomocą specjalnych paneli, najczęściej montowanych na dachu. W kolejnych latach instalacje fotowoltaiczne dla domu przynoszą wymierne korzyści, ale wymagają pewnego nakładu finansowego, stąd pojawia się pytanie, czy fotowoltaikę można odliczyć od podatku

Więcej informacji znajdziesz w artykule wyjaśniającym, co to jest fotowoltaika oraz jak działa fotowoltaika.

Czy każdy może odliczyć od podatku instalację fotowoltaiczną?

Wiele osób zastanawia się nie tylko, jak odliczyć fotowoltaikę od podatku, ale czy każdy może to zrobić. Ulga termomodernizacyjna przysługuje wyłącznie tym podatnikom, którzy są właścicielami lub współwłaścicielami mieszkalnego domu jednorodzinnego. Dotyczy to inwestycji zakończonych w okresie trzech następnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym doszło do pierwszych wydatków. Co więcej, ulga termomodernizacyjna na fotowoltaikę obejmuje te osoby, które rozliczają dochody według skali podatkowej lub w ramach jednolitej stawki (19%). 

Jak odliczyć fotowoltaikę od podatku?

Kwota odliczenia instalacji fotowoltaicznej od podatku obejmuje materiały budowlane (panele wraz z osprzętem) oraz montaż instalacji. Z ulgi podatkowej mogą skorzystać również osoby, które zdecydowały się na dofinansowanie do fotowoltaiki w ramach programu Mój Prąd. Wówczas wysokość ulgi określa się mnożąc określoną stawkę podatku i poniesione koszty instalacji pomniejszone o wartość rządowego wsparcia finansowego. W ten sposób można uzyskać nawet ponad 15 000 złotych zwrotu. Zastanawiasz się, czy czy można odliczyć fotowoltaikę od podatku bez przeprowadzonego audytu? Uspokajamy – w świetle postanowień ustawy audyt energetyczny nie jest wymagany.

Podsumowanie

Możliwe jest odliczenie fotowoltaiki od podatku, ale należy spełnić określone wymagania oraz uwzględnić limit ulgi określony w ustawie. Jeżeli interesują Cię instalacje fotowoltaiczne dla firm, sprawdź inne możliwości dofinansowania.