Solary co to jest? - opłacalność i zasada działania kolektora słonecznego

Dodano:
11/16/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Poznana dzięki temu artykułowi zasada działania kolektora słonecznego powinna zainspirować Cię do nowej, ekologicznej inwestycji. Kolektory słoneczne (inaczej solary) – co to jest? Od tego pytania zacznijmy, żeby przejść do bardziej szczegółowych wyjaśnień. Sprawdź koszt instalacji, zastosowanie i opłacalność technologii, która cieszy się rosnącym zainteresowaniem Polaków.

Kolektory słoneczne – co to?

Gdy wiesz, co to jest fotowoltaika, łatwiej zrozumieć ideę, która stoi za montażem na dachu urządzeń wykorzystujących promienie słoneczne do produkcji elektryczności. Jednak podczas gdy fotowoltaika służy do przetwarzania energii słonecznej na prąd płynący w gniazdku, kolektory słoneczne mają inne zastosowanie – zamieniają promienie Słońca na ciepło. Jak je spożytkować? Choćby w celu:

 • podgrzania wody użytkowej,
 • utrzymania optymalnej temperatury w basenie,
 • zminimalizowania kosztów centralnego ogrzewania.

I tak jak fotowoltaika dla rolnika, przedsiębiorcy czy osoby prywatnej oznacza realne oszczędności, tak też solary, czyli inaczej kolektory słoneczne, są chętnie kupowane przez klientów indywidualnych, firmowych lub publicznych, żeby obniżać wydatki związane z koniecznością podgrzewania wody.

Zasady działania kolektorów słonecznych

Na pytanie „solary – co to jest?” należy odpowiedzieć, rozwijając kilka wątków i zaczynając od przedstawienia informacji na temat budowy urządzeń do pozyskiwania ciepła z promieni słonecznych.

Standardowy kolektor słoneczny składa się z następujących elementów:

 • absorbera,
 • orurowania,
 • obudowy,
 • szyby solarnej.

Kluczowym elementem kolektora jest absorber, który – co sugeruje nazwa – służy do absorpcji, a więc pozyskiwania ciepła. Ten układ produkuje się najczęściej z aluminium albo miedzi. W rurach (także z miedzi) wprowadzony jest specjalny niezamarzający płyn. Odebrane przez rury ciepło jest tą drogą przekazywane np. do zasobnika ciepłej wody użytkowej. Co do pozostałych elementów – ich rola wydaje się oczywista. Szyba solarna ma przepuszczać promienie słoneczne, ale chronić urządzenie przed czynnikami zewnętrznymi, np. opadami atmosferycznymi. Podobnie obudowa, musi być trwała oraz izolowana, aby przy okazji zapobiec niechcianym stratom pozyskanego ciepła.

Sama zasada działania kolektora słonecznego jest względnie łatwa do zrozumienia. Pozyskane z promieni słonecznych ciepło ogrzewa płyn, który płynie do wężownicy zasobnika ciepłej wody użytkowej. Płyn traci ciepło i powraca do kolektora, gdzie znów może przejąć zaabsorbowane ciepło – w zamkniętym obiegu proces ten odtwarzany jest w sposób ciągły.

Kolektor słoneczny, aby działał, musi być skierowany w odpowiednim kierunku, najlepiej południowym (względnie do 40 stopni na wschód lub zachód bez szczególnie zauważalnych strat). Podobnie działa zresztą fotowoltaika dla domu – na jego dachu nie należy montować paneli na północ, ponieważ nie będą wówczas w stanie produkować prądu.

Opłacalność solarów słonecznych

Opłacalność kolektorów słonecznych jest zależna przede wszystkim od:

 • wyboru odpowiednich urządzeń,
 • prawidłowego montażu,
 • wsparcia ze strony dobrej firmy.

Uznaje się, że biorąc pod uwagę całoroczne pozyskiwanie ciepła, najlepszym kątem nachylenia dla solarów jest przedział 40-45 stopni. To jeden z elementów montażu, który ma wpływ na późniejszą wydajność podgrzewania wody. Nie warto też dyskutować z faktem, że lepiej sięgać po atestowane produkty z nieco wyższej półki cenowej, które zapewniają lepszą wydajność i szybszy zwrot inwestycji niż tanie technologie. To samo dotyczy wyboru firmy – jeśli chcesz pozyskiwać ciepło ze Słońca, postaw na wiarygodną, profesjonalną firmę, która może wykazać się realnym doświadczeniem w tej dziedzinie i można jej zaufać.

Jak ustalić, czy solary są dla Ciebie opłacalne? Cóż, to zależy od wielu indywidualnych czynników. Znaczenie ma choćby to, ile osób korzysta z ciepłej wody użytkowej w gospodarstwie domowym. Ważne też, czym ogrzewasz wodę – prądem, gazem, a może olejem opałowym? Każda konwencjonalna metoda podgrzewania c.w.u. wiąże się z innymi wydatkami, poza tym koszty w kolejnych latach będą rosły, ale trudno powiedzieć, jak bardzo.

Solary – koszty

Kolektory słoneczne (solary) są trochę tańsze niż np. instalacja fotowoltaiczna. Inwestycja powinna się zamknąć w kwocie kilkunastu tys. zł, ale jej dokładne koszty zależą m.in. od klasy urządzeń i pożądanej efektywności. Skontaktuj się ze specjalistami w sprawie indywidualnej wyceny. 

Solary do podgrzewania wody

Solarami nie ogrzejesz całego domu, nie zastąpisz nimi np. pieca gazowego. Możesz jednak zminimalizować koszty poprzez dogrzewanie wody. Podobnie jak fotowoltaika dla firm, kolektory słoneczne mogą też służyć do znalezienia oszczędności na podgrzewaniu wody w Twoim przedsiębiorstwie.

Zalety kolektorów

 • Oszczędność finansowa.
 • Bezobsługowy system.
 • Technologia przyjazna środowisku.
 • Unowocześnienie budynku.
 • Oszczędność miejsca poprzez montaż na dachu.

Podsumowanie

Dowiedz się, ile kosztuje założenie solarów w Twoim budynku i oszacuj opłacalność kolektorów słonecznych. Zwróć uwagę, że koszt instalacji solarów spada dzięki pozyskaniu dotacji (analogicznie jak dofinansowanie do fotowoltaiki mój prąd 3.0 w 2021 roku ułatwia rozpoczęcie samodzielnej produkcji prądu ze Słońca).