Sprzedaż energii z fotowoltaiki przez firmę - jak to działa?

Dodano:
5/23/2022
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Na czym dokładnie polega sprzedaż energii z fotowoltaikę przez firmę? Czy rzeczywiście przedsiębiorcy mogą nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale także dodatkowo zarobić dzięki inwestycji? Dowiedz się, jak w praktyce wygląda nadwyżek energii przez firmy. Wyjaśnimy też, czy jest możliwa odsprzedaż energii elektrycznej bez koncesji oraz, czy można to rozwiązanie potraktować jako pomysł na biznes, a przede wszystkim, czy firma może być prosumentem.

Korzyści z fotowoltaiki dla firm

Zakładana przez nasz zespół fotowoltaika dla firm oznacza dla przedsiębiorcy wiele korzyści, przede wszystkim:

  • realne oszczędności poprzez znaczącą obniżkę wydatków na prąd potrzebny do funkcjonowania przedsiębiorstwa,
  • zyski wizerunkowe w czasach, kiedy ekologia ma tak duże znaczenie,
  • zwolnienie z akcyzowego podatku od fotowoltaiki, częściowe uniknięcie opłaty mocowej, możliwość włączenia instalacji w koszty działalności.

Pamiętaj też, że dofinansowanie fotowoltaiki przysługuje również firmom – dzięki temu odzyskasz część kosztów poniesionych w związku z inwestycją.

Jak działa sprzedaż prądu z fotowoltaiki

Żeby zrozumieć, jak działa sprzedaż prądu z fotowoltaiki, musimy zdefiniować, o jaką sprzedaż dokładnie chodzi. Z perspektywy prosumenta jedyna możliwa sprzedaż prądu dotyczy nadwyżek produkowanych przez mikroinstalację. Chodzi o tę energię, której nie uda się samodzielnie zużyć. W ostatnich latach odbywało się to na zasadach systemu net-meteringu. W 2022 roku nowych prosumentów zaczął obowiązywać system net-billingu. W uproszczeniu polega on na odsprzedaży energii według wartości ustalonej docelowo według ceny z Rynku Dnia Następnego.

Twoje plany są znacznie szersze i zastanawiasz się, jak zarabiać na fotowoltaice, a nie tylko dzięki niej oszczędzać? To już znacznie większa inwestycja i temat na odrębne rozważania. Koszty postawienia farmy fotowoltaicznej musisz liczyć w setkach tysięcy, a nawet milionach złotych. Nie zmienia to faktu, że w Polsce powstaje coraz więcej bardzo dużych instalacji solarnych.

Czy firma może być prosumentem

Czy firma może być prosumentem? Do niedawna nie było to możliwe. Dzięki kolejnym zmianom przepisów dotyczących odnawialnych źródeł energii przedsiębiorstwa – podobnie jak np. gospodarstwa domowe – mogą otrzymać status prosumenta. Ustawa o OZE wskazuje jednak wyraźnie, że dla takich podmiotów jak firmy produkcja i sprzedaż energii z fotowoltaiki nie może stanowić przeważającej działalności. Ideą bycia prosumentem jest jednoczesne produkowanie i konsumowanie energii.

Od nowelizacji Ustawy o OZE z 19 lipca 2019 r. ten status przysługuje większej liczbie podmiotów niż tylko gospodarstwa domowe. Oprócz firm skorzystały na tym m.in. związki sportowe, kościoły czy spółdzielnie mieszkaniowe. Instalacja fotowoltaiczna dla firm, które chcą korzystać z przywilejów dla prosumentów, nie może przekraczać mocy 50 kW, musi być także przedmiotem umowy kompleksowej na sprzedaż i dystrybucję energii elektrycznej.

Czym jest koncesja na sprzedaż prądu

Każde przedsiębiorstwo, które chce legalnie wytwarzać, a następnie sprzedawać prąd, musi posiadać koncesję na sprzedaż prądu. Nadaje ją Urząd Regulacji Energetyki. Jest ona wymagana m.in. w małej instalacji OZE o łącznej mocy większej niż 50 kW, ale mniejszej niż 500 kW (przyłączonej do sieci o napięciu znamionowym poniżej 110 kW). Jeżeli planowana fotowoltaika ma mieć moc nie mniejszą niż 500 kW, należy ubiegać się o koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej w OZE.

Rzecz jasna, otrzymanie koncesji zależy od wielu czynników – m.in. środków, które gwarantują płynną działalność w tak istotnym sektorze, możliwości technicznych, decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu, itp. Nie potrzebujesz koncesji, gdy chcesz być po prostu prosumentem, który produkuje prąd na własne potrzeby i sprzedaje jedynie nadwyżki. Koncesja będzie potrzeba dopiero wtedy, kiedy chcesz wypracowywać zysk firmy z instalacji fotowoltaicznej – gdy ma to być Twój biznes.

Jak zacząć sprzedawać energię, będąc przedsiębiorcą

Korzystanie z systemu opustów, a obecnie net-bilingu, nie różni się szczególnie u właścicieli domów jednorodzinnych, budynków firmowych czy obiektów użyteczności publicznej. Chociaż w nowych rozwiązaniach prawnych związanych z odsprzedażą nadwyżek energii elektrycznej jest mowa np. o cenach z Rynku Dnia Następnego, nie oznacza to, że każdy prosument musi każdego dnia uczestniczyć w procesie sprzedaży energii samodzielnie.

Z kolei w przypadku posiadania farmy solarnej jako właściciel takiego biznesu przystępujesz do aukcji organizowanych przez Urząd Regulacji Energetyki. Projekty trafiają do tzw. koszyków aukcyjnych. Jest to temat na tyle obszerny, że zasługuje na odrębny artykuł na naszym blogu.

Czy sprzedaż energii to dobry pomysł na biznes

Jeśli odsprzedaż energii elektrycznej do sieci traktujesz jako odczuwalną korzyść dla swojej firmy – decyzja jest dobra. Fotowoltaika dla firm oznacza przede wszystkim oszczędności w budżecie, ale możliwe są również zyski. Warto to wykorzystać, ale jeśli sprzedaż energii ma być pomysłem na biznes, musisz do tego podejść tak samo jak przy planowaniu każdego innego przedsięwzięcia. Gdy wiesz, co to jest fotowoltaika i jaki drzemie w niej potencjał na przyszłość, być może zaplanujesz nawet wejście do tej branży z własnym pomysłem na farmę solarną.

Podsumowanie

Praktycznie każda firma może zainteresować się wytwarzaniem zielonej energii na własne potrzeby i korzystać z przywileju bycia prosumentem. Prywatne podmioty mogą również wchodzić do branży energetycznej np. poprzez budowę własnych farm solarnych, choć wiąże się to z wieloma formalności i obowiązkami. To, ile ostatecznie zarabia firma na fotowoltaice, zależy oczywiście od wielu czynników.

Jeśli zastanawiasz się, jak zarobić na fotowoltaice i potrzebujesz porady, skontaktuj się z nami. Podpowiemy Ci, jak zacząć sprzedawać energię, będąc przedsiębiorcą.