Jak zarabiać na fotowoltaice? 

Dodano:
4/30/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Zastanawiasz się, jak zarabiać na fotowoltaice? Inwestycja w panele słoneczne może być nie tylko źródłem oszczędności, ale również sposobem na zarobek. W artykule przedstawiamy kilka finansowych perspektyw wynikających z posiadania instalacji słonecznej, która przynosi dochody. Wiedza o tym, ile można zarobić na fotowoltaice, pokaże Ci, że rzeczywiście warto rozważyć jej zakup.

Czy można zarobić na fotowoltaice?

Standardowa fotowoltaika dla domu to instalacja umożliwiająca oszczędności poprzez zminimalizowanie wydatków na rachunki za prąd. System opustów, który opiszemy w dalszej części tekstu, nie służy do zarabiania, mnożenia kapitału, tylko do oszczędzania. To jednak niejedyna potencjalna korzyść, na jaką może liczyć prosument. Kto to jest? To osoba, która jednocześnie jest zaangażowana w produkcję i konsumpcję – w tym przypadku energii elektrycznej.

Osoby, które zastanawiają się, jak zarabiać na fotowoltaice, powinny zainteresować się np. inwestycją w profesjonalne, duże farmy fotowoltaiczne. Kolejnym wątkiem, który warto poruszyć, są potencjalne zyski dla firm decydujących się na instalację fotowoltaiczną na budynku należącym do przedsiębiorstwa.

Polskie prawo jest na bieżąco dostosowywane do zmian na rynku energetycznym, dlatego też dopuszcza różne formy legalnego korzystania z OZE. Produkcja prądu staje się rozproszona – w obecnych czasach dostęp do energii zapewniają już nie tylko duże elektrownie należące do państwowych koncernów. Rośnie rola prosumentów posiadających przydomowe lub firmowe mikroinstalacje, a co za tym idzie nie da się przejść obojętnie obok coraz popularniejszych farm fotowoltaicznych, na które decydują się prywatni inwestorzy.

Dzięki nam dowiesz się, jak zarobić na fotowoltaice, jakich dochodów można się w związku z tym spodziewać, a także na jakie kwestie należy zwrócić szczególną uwagę w tym kontekście.

Ile można zarobić na fotowoltaice?

Na pytanie, ile można zarobić na fotowoltaice, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Powtórzmy: prosument przede wszystkim oszczędza na stałych wydatkach, dlatego zyskiem jest możliwość przeznaczenia zaoszczędzonych środków na inne cele. Z kolei to, ile można zarobić na farmie fotowoltaicznej, zależy z jednej strony od jej wielkości i mocy, a z drugiej od aukcji OZE, do których powrócimy w dalszej części tekstu.

Jak zarabiać na fotowoltaice we własnym domu?

Z uwagi na położenie geograficzne i warunki słoneczne, w zasadzie w każdym zakątku Polski opłaca się zainwestować w panele. Instalacja fotowoltaiczna jest nie tylko wyrazem troski o środowisko naturalne, ale przede wszystkim okazją, by zapomnieć, czym są wysokie rachunki za prąd. Koszty energii w Polsce będą coraz wyższe, a już teraz są jednym z obciążeń domowego budżetu. Tymczasem zysk wynikający z regularnych oszczędności jest wyraźnie odczuwalny.

Wiedząc, kto to jest prosument, bez trudu dostrzeżesz potencjalne korzyści materialne. Osoba, która zarówno produkuje, jak i konsumuje energię, a posiada optymalnie zaprojektowaną i wykonana instalację, przestaje płacić wysokie rachunki za prąd. Przy aktualnych kosztach montażu paneli słonecznych i pozostałych elementów instalacji, inwestycja zwraca się już po około 6-7 latach. Mając na uwadze potencjalne oszczędności i zyski, warto pamiętać m.in. o:

  • możliwości, jakie daje dofinansowanie do fotowoltaiki w ramach rządowego programu Mój Prąd,
  • uldze termomodernizacyjnej – możliwości odliczenia części poniesionych kosztów od podstawy rocznego opodatkowania.

Dowiedz się, jak zostać prosumentem, aby odczuć korzyści finansowe płynące z faktu posiadania przydomowej instalacji. Zanim jednak wyjaśnimy system opustów, przypomnijmy też, że fotowoltaika jest opłacalnym wyborem również dla przedsiębiorców.

Oszczędności rachunków w firmie

Istota przedsiębiorczości polega na maksymalizowaniu zysków z prowadzonej działalności. Podstawą efektywnego funkcjonowania na rynku jest też rozsądne gospodarowanie kosztami. Jeśli istnieją obszary, w których można oszczędzić, a nie odbija się to np. na jakości produkcji lub świadczonych usług, warto zdecydować się na odpowiednie kroki.

Doskonałym przykładem jest fotowoltaika dla firm. Prąd i tak jest potrzebny do prowadzenia biura czy obsługi maszyn, więc warto skorzystać z możliwości odciążenia budżetu z comiesięcznych, wysokich wydatków na energię. To możliwe pod warunkiem zainstalowania paneli i systemu o optymalnej mocy. Jeśli firma posiada np. przestrzeń na dachu hali produkcyjnej lub magazynu, rozwiązanie nasuwa się samo. Wystarczy zaufać profesjonalnej firmie realizującej inwestycję w kompleksowy sposób (w tym montaż fotowoltaiki), aby już wkrótce odczuwać zyski.

Jak zostać prosumentem?

Dla kogoś, kto wie, kto to jest prosument, fotowoltaika jawi się jako opłacalny wybór. I rzeczywiście – jednoczesna produkcja i konsumpcja energii przynosi wiele korzyści (w tym celu warto przetestować kalkulator fotowoltaiki). Sam mechanizm obowiązującego systemu opustów też jest zresztą bardzo prosty.

  1. Inwestujesz w instalację fotowoltaiczną, montowaną np. na dachu.
  2. Zgłaszasz się do dystrybutora energii i podpisujesz nową umowę, a w Twoim budynku zakłada się licznik dwukierunkowy.
  3. Zużywasz wyprodukowaną energię słoneczną na bieżąco, a nadwyżki odprowadzasz do ogólnej sieci.
  4. W razie zapotrzebowania odbierasz nadwyżki prądu – za każdą odprowadzoną 1 kWh przysługuje Ci 0,7 lub 0,8 kWh (odpowiednio dla instalacji o mocy 10-40 kW i do 10 kW).
  5. Jeżeli Twoja instalacja pozwala na całkowitą autokonsupcję i dostateczną produkcję nadwyżek, Twoje zużycie i produkcja energii bilansują się.

W ten sposób w ramach systemu bezgotówkowego przestajesz płacić wysokie rachunki za prąd. Wystarczy, że Twoja instalacja produkuje o 20-30% więcej energii niż wynosi Twoje zapotrzebowanie. Tak stajesz się prosumentem, który nawet jeśli nie zastanawia się, czy można zarobić na fotowoltaice w ujęciu biznesowym, to przynajmniej regularnie oszczędza konkretną kwotę, którą może przeznaczyć na dowolny cel. Z tego rozwiązania korzystają nie tylko osoby prywatne i przedsiębiorcy, ale także właściciele gospodarstw. Fotowoltaika dla rolnika również stanowi sposób na dodatkowe oszczędności w budżecie.

Farma fotowoltaiczna – produkcja prądu na sprzedaż

Międzynarodowe trendy zagościły również na polskim rynku – w coraz większej liczbie lokalizacji można podziwiać imponujące przestrzenie, w których produkuje się energię słoneczną. Prywatna farma fotowoltaiczna to biznes wymagający z jednej strony dużych środków, a z drugiej przynoszący inwestorom realne zyski. Pozostaje pytanie, ile można zarobić na takim przedsięwzięciu.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami (ustawa OZE), prezes URE (Urzędu Regulacji Energetyki) ogłasza i rozstrzyga aukcje OZE. Na aukcjach swoje oferty przedstawiają profesjonalni wytwórcy energii, a sama branża OZE jest postrzegana jako bardzo perspektywiczna. Z roku na rok zapotrzebowanie na prąd z odnawialnych źródeł rośnie, co przekłada się na powstawanie kolejnych inwestycji. Już teraz w Polsce powstają farmy fotowoltaiczne o planowanej mocy aż kilkudziesięciu MW.

Jeżeli interesuje Cię fotowoltaika, wiesz, jak zarabiać i chcesz inwestować w energię przyszłości – koniecznie zainteresuj się tematem farm fotowoltaicznych, np. w Twoim regionie. Sprawdź też, ile kosztuje fotowoltaika w zależności od skali przedsięwzięcia.

Podsumowanie

Fotowoltaika to jeden z największych fenomenów w energetyce w ostatnich latach. Indywidualnemu prosumentowi czy przedsiębiorcy ułatwia oszczędzanie, a właścicielom farm fotowoltaicznych daje szanse na realne zyski i perspektywę dalszego rozwoju. Prąd pozyskiwany ze Słońca jest więc nie tylko przyjazny środowisku, ale również opłacalny pod względem finansowym.

Przeczytaj także artykuł: Fotowoltaika – czy się opłaca, a będzie Ci łatwiej podjąć ostateczną decyzję.