Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego w domu?

Dodano:
10/8/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Zastanawiasz się, czy możliwe jest ładowanie samochodu elektrycznego w domu oraz z jakimi wiąże się kosztami? To pierwsze pytania, jakie przychodzą do głowy osobom, które chcą korzystać z tej nowoczesnej technologii. Uprzedzając wszelkie wątpliwości: tak, jak najbardziej jest to możliwe. Dowiedz się, ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego w domu i jak długo trwa takie ładowanie.

Czy samochód elektryczny można ładować w domu?

Dzisiaj pytanie o ładowanie samochodu elektrycznego w domu nie zaskakuje tak, jak miałoby to miejsce jeszcze kilka lat temu. Co prawda, w Polsce w pełni elektryczne pojazdy wciąż stanowią rzadkość (do końca sierpnia 2021 roku zarejestrowano ich nieco poniżej 30 tys.), a jeśli już, to kojarzy się je z publicznymi stacjami ładowania, np. przy największych sklepach i galeriach handlowych. Jednak ładowanie samochodu w domu jest jak najbardziej możliwe, np. w garażu lub w ogrodzie – do tego jest niezbędna odpowiednia inwestycja, ale jest w zasięgu Twoich możliwości.

Istnieją różne sposoby na ładowanie auta – wystarczy dopasować rozwiązanie do konkretnego urządzenia. Przykładowo, wiata fotowoltaiczna (inaczej carport) jest zadaszonym stanowiskiem na pojazd, na którym montuje się panele słoneczne do ładowania samochodu poprzez podłączoną ładowarkę. Można też zainwestować w specjalną stację ładowania montowaną na ścianie (jest to tzw. wallbox). Najprostszym sposobem jest jednak przeciągnięcie kabla do najbliższego, standardowego gniazda 230 V.

Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego w domu?

Nie oszukujmy się – czas ładowania samochodu elektrycznego nie jest tak istotny jest koszt z tym związany. Użytkownicy takich aut mogą się zdecydować na abonament, w ramach którego za określoną kwotę będą korzystać z dostępnych w przestrzeni publicznych stacji. Dla wielu osób najlepszym rozwiązaniem jest jednak ładowanie samochodu z gniazdka, w domu. Wówczas należy oszacować koszty, z jakimi wiąże się korzystanie z elektryka i domowe zasilanie baterii.

  1. Sprawdź w wynikach testów homologacyjnych, jakie jest zużycie Twojego auta – np. BMW i3 zużywa ok. 13-14 kWh na 100 km.
  2. Następnie zastanów się, ile średnio przejeżdżasz swoim „elektrykiem”. Użytkownicy elektrycznych pojazdów przeciętnie pokonują dziennie dystans ok. 40-60 km.
  3. Weź pod uwagę taryfę, z jakiej korzystasz – G11 (jednostrefowa) czy G12 (dwustrefowa). Sprawdź cennik swojego dostawcy energii.

W Internecie znajdziesz aktualne ceny prądu dla danej taryfy. Biorąc pod uwagę średnie zużycie energii, jesteś w stanie oszacować, ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego w domu – oczywiście w skali rocznej.

Czy da się obniżyć ten wydatek, np. rzędu 1-2 tys. zł? Oczywiście, że tak. Rozwiązaniem jest fotowoltaika. Optymalnie zaprojektowana i wykonana instalacja pozwoli autokonsumować prąd pozyskany z promieni słonecznych. Rozmawiając o kosztach, należy też omówić koszt ładowania samochodów elektrycznych. Z jakim wydatkiem musisz się liczyć? Inwestycja we własną stację ładowania wynosi kilka tys. zł w zależności od preferowanego modelu.

Jak długo ładować samochód elektryczny?

Wiesz już, że instalacja fotowoltaiczna jest sposobem na obniżenie kosztów ładowania samochodów elektrycznych w domu. To jednak nie wszystko. Pozostaje pytanie, jak długo ładować samochód elektryczny. Dla wielu osób jest to istotna informacja. Poznaj optymalny czas ładowania samochodu elektrycznego oraz czynniki, które mają na to wpływ.

Ładowanie samochodu z gniazdka trwa najdłużej – w zależności od pojemności baterii w pojeździe zajmuje ok. 10 godzin (np. w popularnym modelu Nissan Leaf). Wynika to z relatywnie niskiej mocy ładowania. Być może korzystasz z taryfy nocnej zmiennej G12, gdy za prąd zużywany w nocy płacisz mniej niż w ciągu dnia. Wówczas pozostawienie auta do pełnego naładowania przez noc jest nie tylko wygodne, ale i opłacalne.

Trudno ukryć, że od kilku do kilkunastu godzin ładowania to kłopotliwa perspektywa dla osób, które najzwyczajniej w świecie mają duży obowiązków i dużo jeżdżą. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest własna stacja ładowania samochodów elektrycznych, czyli prywatna ładowarka, którą np. montujesz na ścianie jako wallbox albo instalujesz w ramach wiaty (carportu). Wtedy dofinansowanie do fotowoltaiki także bardzo się opłaca. Płacisz za prąd mniej, a ładujesz z mocą od 6 do 22 kW. To przekłada się też na prędkość ładowania. Nie z gniazdka, a przez ładowarkę zasilasz auto do pełna już w 5-6 godzin (np. samochód Tesla wyposażony w baterię 90 kWh).

Zapewne zastanawiasz się, jak długo ładować samochód elektryczny w domowych warunkach. Weź pod uwagę:

  • własne preferencje i styl życia,
  • koszt instalacji domowej ładowarki,
  • pojemność baterii w samochodzie,
  • opinie ekspertów w dziedzinie elektrycznych pojazdów.

Ładowanie samochodu z paneli fotowoltaicznych?

Trudno jednoznacznie prognozować przyszłość motoryzacji, ale jeśli wiesz, co to jest fotowoltaika, rozumiesz, że odnawialne źródła energii już odgrywają, a na pewno będą odgrywać jeszcze większą rolę w tym, jak przemieszczamy się po ulicach. Ładowanie samochodu z paneli fotowoltaicznych...? Kto wie – już teraz fotowoltaika dla domu powoli staje się standardem. Własna instalacja oznacza przecież możliwość radykalnego obniżenia rachunków za prąd. A skoro tak, to nawet samochód elektryczny, który wymaga wielogodzinnego ładowania z gniazdka lub stacji, nie wygeneruje u Ciebie kosztów.

Podsumowanie

Wiesz już, czy samochód elektryczny można ładować w domu. Jest to jak najbardziej realna perspektywa. Ostateczny koszt ładowania samochodów elektrycznych w warunkach domowych zależy oczywiście od indywidualnych czynników – m.in. parametrów technicznych pojazdu oraz tego, jakie dystanse pokonujesz. Do tego dochodzą kwestie taryfy. Ceny energii rosną i jest to odczuwalny problem. Pamiętaj jednak o programie Mój Prąd 3.0 w 2021 roku oraz kolejnych, zapowiadanych dotacjach na odnawialne źródła energii. Dzięki temu fotowoltaika dla firm i osób prywatnych jest dużo bardziej dostępna, a Ty możesz obniżyć rachunki i jeździć bez zmartwień o koszty!