Ile prądu produkują panele fotowoltaiczne zimą?

Dodano:
5/26/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Dowiedz się, ile prądu produkują panele fotowoltaiczne zimą – dzięki temu łatwiej będzie Ci zrozumieć, jak działa fotowoltaika. Instalacja produktuje prąd elektrycznego z energii słonecznej, więc siłą rzeczy najwydajniej pracuje w ciepłe dni, kiedy słońce świeci długo i wysoko. Doskonale rozumiemy więc pytanie klientów o to, ile prądu produkują panele fotowoltaiczne zimą. Z pewnością zastanawiasz się również, jaka jest efektywność instalacji i czy możną ją poprawić. Przeczytaj nasz artykuł, a wszystko stanie się jasne! 

Czy panele słoneczne działają zimą?

Odpowiedź na powyższe pytanie brzmi: tak, fotowoltaika pracuje nie tylko jesienią, wiosną i latem, gdy Słońce świeci relatywnie długo i intensywnie, ale również zimą, kiedy widać je znaczniej krócej na nieboskłonie. Promienie słoneczne docierają bowiem do paneli nawet przez chmury, choć oczywiście ich natężenie jest wówczas znacznie mniejsze niż w ciepłe, bezchmurne dni. Nie zmienia to faktu, że jedynym warunkiem, który musi zostać spełniony, żeby instalacja fotowoltaiczna działała prawidłowo, jest brak ciemności.

Warto mieć świadomość, że o ile mniejsza intensywność promieni słonecznych padających na panele słoneczne rzeczywiście obniża ilość wyprodukowanego prądu, o tyle niskie, a nawet ujemne temperatury nie mają wpływu na ilość wytworzonej energii. Co więcej, nie niskie, a właśnie wysokie temperatury, które przekraczają 25 stopni C, są potencjalnie szkodliwe i mogą sprawić, że fotowoltaika dla domu czy firmy będzie działać mniej skutecznie niż np. przy 5 czy 10 stopniach C.

Jak się więc okazuje, paradoksalnie nawet zimą można liczyć na dobre warunki do produkcji energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Taka szansa pojawia się w słoneczne, bezchmurne dni, które z reguły są jednocześnie wyjątkowo chłodne. Połączenie wysokiego nasłonecznienia z niską temperaturą jest jednak tym, co fotowoltaika dla firm i budynków mieszkalnych lubi najbardziej. W takich warunkach można liczyć na relatywnie dużą produkcję elektryczności.

Wątpliwości mogą dotyczyć natomiast śniegu – niebezzasadnie można przecież podejrzewać, że z powodu opadów panele zostaną przesłonięte przez śnieg, w związku z czym zupełnie przestaną wytwarzać prąd. W rzeczywistości takie obawy są jednak bezpodstawne, ponieważ po pierwsze fotowoltaika jest ustawiana pod kątem 30-40 stopni, więc siłą rzeczy biały puch automatycznie się z niej zsuwa. Po drugie, nawet jeśli pozostają jakiekolwiek jego ślady na powierzchni modułów, ich relatywnie wysoka temperatura przyczynia się do roztopienia śniegu. Krótko mówiąc, nie jest on żadną przeszkodą dla działania paneli fotowoltaicznych zimą.

Bilans roczny

Wiedząc, co to jest fotowoltaika i jak ona działa, można dojść do wniosku, że jej największa wydajność jest odnotowywana latem, późną wiosną i wczesną jesienią, gdy słońce świeci najdłużej i najintensywniej. Problem w tym, że wówczas obniża się również zapotrzebowanie na prąd, m.in. ze względu na późniejsze włączanie światła, wakacyjne wyjazdy czy brak konieczności ogrzewania pomieszczeń. W tej sytuacji wykorzystanie wyprodukowanego prądu w całości staje się niemożliwe. Zdawali sobie z tego sprawę twórcy systemu opustów, którzy zaprojektowali go w taki sposób, aby zapewnić optymalne bilansowanie energii. Jak to działa?

Bilansowanie energii polega na tym, że wyprodukowane w ciepłe dni nadwyżki prądu są przekazywane do sieci publicznej. W kolejnych miesiącach, gdy pojawi się potrzeba wykorzystania nadwyżek ze względu na podwyższone zapotrzebowanie energetyczne, istnieje możliwość ich odebrania. W ten sposób właściciel instalacji fotowoltaicznej staje się jednocześnie producentem i konsumentem energii. Należy jednak pamiętać, że za każdą udostępnioną w sieci 1 kWh odbiera się 0,8 lub 0,7 kWh w zależności od mocy systemu fotowoltaicznego. Dzięki temu jednak fotowoltaika zimą nie musi działać na pełnych obrotach.

Wydajność paneli fotowoltaicznych w zimie

Wydajność paneli fotowoltaicznych jest wprost zależna od ich mocy i powierzchni. Wskaźnik ten określa, jak dużo prądu może wyprodukować moduł. Należy mieć jednak świadomość, że jego wartość zależy nie tylko od jakości konstrukcji i technologii wykonania paneli, ale również od takich aspektów jak np. prawidłowość montażu, lokalizacja, zastosowane podzespoły czy warunki atmosferyczne. Jak więc działa fotowoltaika zimą? Jak już podkreślaliśmy, wydajność paneli fotowoltaicznych zimą spada ze względu na mniejszą dostępność i intensywność promieni słonecznych.

Sprawność paneli fotowoltaicznych w zimie

Podczas gdy wydajność modułów jest wartością zmienną, która zależy od wielu czynników, w tym również zewnętrznych, sprawność paneli fotowoltaicznych w zimie ma charakter jednorodny i zawsze przyjmuje takie same parametry. Zależy ona przede wszystkim od jakości danego produktu, dlatego warto inwestować w nieco droższe, ale wysokogatunkowe kolektory. Dzięki temu nawet przy niewielkim nasłonecznieniu ogniwa fotowoltaiczne efektywnie produkują prąd. Właśnie tę właściwość określa sprawność, która wskazuje, jaki procent docierającego do paneli promieniowania może zostać przetworzona na energię elektryczną.

Jak poprawić wydajność paneli?

Fotowoltaika dla firm i gospodarstw domowych może osiągnąć optymalną wydajność, jeśli montaż będzie przeprowadzony prawidłowo, a więc przez profesjonalistów. Odpowiedni kąt nachylenia modułów, prawidłowy kierunek ustawienia (południowy) i właściwie dobrana lokalizacja gwarantująca pełne nasłonecznienie przez cały dzień to najlepsze metody na wysoką wydajność instalacji. Dzięki temu można mieć pewność, że zainwestowany kapitał idofinasowanie do fotowoltaiki zwrócą się w maksymalnie krótkim czasie. Więcej informacji na temat kosztów fotowoltaiki znajdziesz w naszym artykule: fotowoltaika – czy się opłaca.

Podsumowanie

Wielu naszych klientów zastanawia się, czy panele słoneczne działają zimą. Doskonale to rozumiemy. Specyfika działania fotowoltaiki w połączeniu z polską pogodą sprawia, że panele fotowoltaiczne w zimie produkują tylko niewielką część (ok. 15-30%) energii wytwarzanej w ciągu roku. Instalacja produkuje większość prądu latem. Wydajność fotowoltaiki w zimie jest mniejsza, ale również w chłodne dni istnieje możliwość jej działania – po prostu na mniejszą skalę. Przeczytaj, jak oszczędzać energię zimą, aby zaoszczędzić jeszcze więcej na rachunkach za prąd.