Konserwacja instalacji fotowoltaicznej

Dodano:
4/26/2022
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Czy mycie paneli fotowoltaicznych jest wskazane, a jeśli tak jak robić to prawidłowo? Fotowoltaika jest systemem bezobsługowym, który w sposób automatyczny wytwarza energię elektryczną z promieniowania słonecznego. Na właścicielu paneli słonecznych spoczywają jednak pewne obowiązki obejmujące konserwację instalacji OZE. Na czym ona polega? Jak czyścić panele fotowoltaiczne i dbać o nie w prawidłowy sposób? Dowiedz się już teraz!

Spadek wydajności PV bez odpowiedniej konserwacji

Zadaniem realizowanym przez fotowoltaikę dla domu, firmy, fotowoltaikę dla rolnika oraz nieruchomości różnego rodzaju jest produkcja elektryczności ze Słońca. Aby móc osiągnąć ten cel i dostarczać ekologiczny prąd z odnawialnego źródła, moduły solarne absorbują promieniowanie ultrafioletowe, które zamieniają w energię, a następnie przesyłają ją do falownika, gdzie powstaje prąd zmienny nadający się do obiegu sieciowego. Kluczowym, początkowym etapem jest zatem nagrzewanie się paneli słonecznych, a ono może przebiegać efektywnie wyłącznie pod warunkiem, że ich powierzchnia jest odsłonięta i niczym nieograniczona.

Tymczasem pod wpływem różnych czynników zewnętrznych, głównie atmosferycznych, na modułach fotowoltaicznych mogą pojawiać się zanieczyszczenia. Rozmaite pyły i zakurzenia, kawałki roślin, odchody ptaków, błoto pośniegowe i inne niepożądane obiekty mogą przykrywać część lub całość paneli, powodując obniżenie efektywności działania systemu OZE. Aby uniknąć takiej sytuacji, należy zadbać o regularne czyszczenie paneli fotowoltaicznych, tak aby fotowoltaika mogła osiągać maksymalne uzyski energetyczne. W takim razie jak czyścić i myć panele fotowoltaiczne oraz całość instalacji fotowoltaiki dla firm, domów i innych budynków? Sprawdź, na czym polega prawidłowa konserwacja fotowoltaiki.

Przygotowanie paneli na sezon zimowy oraz konserwacja po zimie

Mycie fotowoltaiki warto zaplanować na jesień, ponieważ właśnie w tym okresie istnieje podwyższone prawdopodobieństwo zabrudzenia paneli słonecznych liśćmi, pyłami i innymi obiektami, które mogą obniżać wydajność produkcji prądu. Niekiedy w ich usuwaniu pomaga wiatr, ale mimo to warto dokładnie przyjrzeć się powierzchni modułów i w razie potrzeby pozbyć się wszelkich ciał obcych mogących przeszkadzać w absorpcji energii z promieniowania słonecznego.

O ile wiatr może pomóc w pozbywaniu się liści i innych większych obiektów, o tyle ze śniegiem sytuacja wygląda inaczej. Jeżeli jest wilgotny i nazbierały się jego duże ilości, istnieje ryzyko, że zalegnie na panelach w taki sposób, że całkowicie uniemożliwi pozyskiwanie energii. Dlatego tak ważna jest konserwacja paneli słonecznych zimą, która obejmuje przede wszystkim usuwanie śniegu z paneli fotowoltaicznych. Tego, jak się zabrać za pracę, dowiesz się z dalszej lektury artykułu.

Jakie zabrudzenia pojawiają się na panelach?

Mycie, czyszczenie i konserwacja paneli fotowoltaicznych jest konieczne ze względu na osiadające na nich zabrudzenia, takie jak m.in.:

 • śnieg,
 • liście,
 • kurz,
 • pyły z roślin,
 • piasek z okolicznych pól,
 • sadza pochodząca z zanieczyszczeń emitowanych przez kotły grzewcze wykorzystywane przez sąsiednie budynki,
 • osady wodne i atmosferyczne,
 • ptasie odchody.

Jak redukować zabrudzenia paneli słonecznych?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest uzależniona przede wszystkim od wielkości i lokalizacji instalacji słonecznej. O ile w przypadku modułów zamontowanych na gruncie, do których właściciel ma łatwy dostęp, konserwacja jest stosunkowo łatwa i wymaga jedynie prawidłowego użycia odpowiednio dobranych środków, o tyle czyszczenie paneli fotowoltaicznych znajdujących się na dachu sprawia znacznie więcej komplikacji. Wynika to oczywiście z trudności w dostępie do nich, co z kolei wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu i szczególnej troski o bezpieczeństwo prac. W takiej sytuacji warto rozważyć powierzenie konserwacji zewnętrznej ekipie, która dysponuje niezbędnym wyposażeniem i kompetencjami w tym zakresie.

Metody konserwacji PV

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych odbywa się przy użyciu jednej z kilku metod:

 • systemu jonowo-kationowego – filtrowanie żywicą ze złożem mieszanym,
 • systemu odwróconej osmozy – filtrowanie filtrem membranowym,
 • szczotkowania za pomocą szczotek wyposażonych w nieruchome lub obrotowe końcówki,
 • systemu prętowego – przy zastosowaniu prętów modułowych bądź teleskopowych wykonanych z aluminium lub stopów węglowych,
 • systemu robotów – automatyczne maszyny zaprojektowane do konserwacji wielu paneli fotowoltaicznych o znacznej powierzchni.

Jak czyścić panele fotowoltaiczne?

Jak i czym myś panele fotowoltaiczne? Oto najważniejsze zasady, których należy przestrzegać, zabierając się za czyszczenie instalacji słonecznej:

 • sięgaj wyłącznie po środki przeznaczone do paneli fotowoltaicznych, ewentualnie używaj samej wody, najlepiej miękkiej,
 • do szczotkowania wykorzystuj szczotki z miękkim włosiem, które nie rysują powierzchni modułów,
 • z panelami obchodź się delikatnie, ponieważ są dość wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne.

Jak nie czyścić paneli?

A czego unikać podczas konserwacji i mycia paneli fotowoltaicznych? Oto ważne zasady:

 • zrezygnuj z myjki ciśnieniowej – do czyszczenia samochodu czy powierzchni betonowych nadaje się znakomicie, ale jest za mocna na ogniwa solarne,
 • unikaj szczotek z twardym włosiem i innych ostrych narzędzi, ponieważ mogą porysować moduły słoneczne,
 • jeśli nie wiesz, jak czyścić panele fotowoltaiczne, zleć ich konserwację ekipie specjalistów.

Kiedy najlepiej czyścić panele fotowoltaiczne?

Aby mycie ogniw słonecznych były skuteczne i jednocześnie bezpieczne dla ich konstrukcji, za pracę należy się zabrać o wczesnych godzinach porannych lub wieczorem. W tym czasie moduły są bowiem zimne i można je bez ryzyka chłodzić wodą. Nie należy tego robić natomiast w sytuacji, gdy pozostają nagrzane, dlatego zaleca się unikanie konserwacji fotowoltaiki w ciągu dnia, kiedy słońce świeci intensywnie.

Podsumowanie

Mycie, czyszczenie i konserwacja paneli słonecznych są konieczne w celu zachowania instalacji w dobrym stanie przez długi czas i zapewnienia jej optymalnej wydajności. Dysponując odpowiednimi preparatami i narzędziami oraz pamiętając o zasadach mycia instalacji słonecznej, można przeprowadzić czynności samemu, o ile dostęp do urządzeń jest łatwy. W przeciwnym razie polecamy zlecenie prac zewnętrznym specjalistom z firmy fotowoltaicznej, którzy wykonają wszystkie wymagane czynności efektywnie i bezpiecznie. 

Instalacja fotowoltaiczna jest bardzo korzystną inwestycją, o którą watro dbać! Zapewnia właścicielom bezpieczeństwo energetyczne i pozwala na uniezależnienie się od rosnących cen prądu. Jej opłacalność pomaga wyliczyć kalkulator fotowoltaiczny, a liczne dofinansowania do fotowoltaiki, np. program Mój Prąd ułatwiają jej zakup.