Usuwanie śniegu z paneli fotowoltaicznych - o czym należy pamiętać

Dodano:
9/24/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Panele fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną przede wszystkim w dni, gdy Słońce świeci najdłużej, a na dworze panują dwucyfrowe temperatury. Czy w takim razie padający i osiadający na nich zimą śnieg stanowi dla nich przeszkodę i konieczne jest jego usuwanie? Jeśli tak, jak się za to zabrać? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania.

Panele fotowoltaiczne a śnieg

Mimo że z oczywistych względów fotowoltaika kojarzy się ze Słońcem i wysokimi temperaturami na zewnątrz, to warto mieć świadomość, że pracuje również zimą. Choć produkcja energii odbywa się w mniejszym zakresie, to jednak następuje także w chłodnych miesiącach. Pojawia się wobec tego pytanie, czy zalegający na panelach śnieg w wyraźnym stopniu ją ogranicza? Teoretycznie mogłoby się wydawać, że uniemożliwia promieniom słonecznym dotarcie do ogniw, w związku z czym nie mogą one zostać przetworzone na prąd, ale czy tak jest rzeczywiście? Czy naprawdę konieczne jest usuwanie śniegu z paneli fotowoltaicznych? 

Otóż nie do końca – jak pokazują badania, opady śniegu nie stanowią większej przeszkody dla produkcji prądu, którą zapewnia instalacja fotowoltaiczna. Według wyników analiz i eksperymentów przeprowadzanych w 2013 r., zalegający śnieg zmniejsza efektywność paneli średnio o 1% do 3,5% w skali roku. To niewiele, jednak trzeba pamiętać, że wyniki są uśrednione, a więc spadki produkcji mogą być relatywnie większe, co sprawia, że usuwanie śniegi z paneli fotowoltaicznych mimo wszystko jest warte zachodu.

Jednym z kluczowych aspektów decydujących o fizycznej możliwości zalegania pokrywy śnieżnej na modułach solarnych jest ich nachylenie. W Polsce przyjmuje się za optymalny kąt od ok. 30 do 45 stopni w stosunku do podłoża, co gwarantuje samoistne zsuwanie się śniegu z paneli, bez potrzeby fizycznej ingerencji. Na obszarach o większej częstotliwości i ilości opadów poleca się natomiast nieco większe nachylenie, nawet do 60 stopni w stosunku do powierzchni dachu czy nawierzchni.

Podsumowując ten wątek, należy zaznaczyć, że opady śniegu na panele fotowoltaiczne zimą powodują tylko nieznaczny, z reguły w praktyce nieodczuwalny spadek wydajności pracy modułów solarnych. Więcej informacji znajduje się na stronie: co to jest fotowoltaika.

Czy panele słoneczne można odśnieżyć?

Teoretycznie istnieje taka możliwość - można się zastanawiać nad tym, jak odśnieżyć panele fotowoltaiczne. Jednocześnie pojawia się pytanie o zasadność tego działania. Skoro nachylenie paneli wynosi optymalne 30-45 stopni, opady śniegu są stosunkowo niewielkie, a cała instalacja jest zamontowana prawidłowo, to utrata niewielkiej części energii z powodu zaśnieżenia sprawia, że zwyczajnie nie warto podejmować się tej czynności. Usuwanie śniegu jest szczególnie ryzykowne w przypadku paneli zamontowanych na dachu, do których dostęp jest utrudniony. Mimo to, gdy ujemne temperatury utrzymują się przez wiele dni, a śnieżna czapa w całości zakrywa panele i blokuje im dostęp do promieni słonecznych, usuwanie śniegu z fotowoltaiki zimą może być zasadne.

Jak odśnieżyć panele fotowoltaiczne?

Pierwszą kwestią, o którą należy zadbać, jest bezpieczeństwo. To istotne przede wszystkim przy panelach zamontowanych na dachu, ponieważ samo wejście na niego może być ryzykowne. Czym można odśnieżać panele fotowoltaiczne? Wyłącznie pod warunkiem uniknięcia upadku z wysokości lub innych obrażeń można zabrać się za usuwanie śniegu z paneli fotowoltaicznych, pamiętając, żeby używać w tym celu wyłącznie matowych i delikatnych materiałów. Nadaje się do tego np. zwykła sucha szmatka. Można też kupić specjalne przyrządy do odśnieżania modułów słonecznych. Konstrukcje solarne są bowiem delikatne i można je łatwo porysować, co wyklucza użycie wszelkiego rodzaju ostrych i twardych narzędzi. Należy unikać także stosowanie gorącej wody w celu stopienia pokrywy śnieżnej, bo może się to przyczynić uszkodzenia instalacji.

Wydajność paneli fotowoltaicznych

Teoretycznie wiadomo już, czym odśnieżać panele fotowoltaiczne. Czy jednak to odśnieżanie ma w ogóle sens? Powołując się na przywoływane powyżej badania, można dojść do wniosku, że nie, co potwierdzają również testy przeprowadzone w związku z tym tematem. Otóż w wykonywanym przez dłuższy porównaniu paneli regularnie odśnieżanych i modułów, w przypadku których zrezygnowano z usuwania śniegu zimą, wykazano, że usuwanie śniegu z paneli fotowoltaicznych przyczyniło się do wzrostu wydajności zaledwie o ok. 1,5% w porównaniu z instalacji, z której śniegu nie usuwano. Dlatego z myślą o oszczędnością zdecydowanie bardziej opłaca się zapoznać się z poradami dotyczącymi np. tego, jak oszczędzać energię zimą, bo przynosi to znacznie większe korzyści finansowe. Zapraszamy także do lektury artykułu, w którym pokazuje, jak czyścić panele słoneczne przez cały rok.