Wiata czy garaż? - wady i zalety

Dodano:
10/8/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Znalezienie i zagospodarowanie przestrzeni dla samochodu to jeden z kluczowych aspektów związanych z budową domu, zakładu pracy lub innego obiektu, przy którym parkuje się auto. Wszystko ma swoje wady i zalety, dlatego w tym kontekście pojawia się pytanie: co wybrać – tradycyjny garaż czy wiatę? Jakie są zalety i wady obu tych rozwiązań? W podjęciu prawidłowej decyzji pomoże Ci lektura poniższego artykułu.

Jakim dysponujesz budżetem na budowę miejsca dla samochodu?

Odpowiedź na to pytanie jest kluczowym czynnikiem warunkującym Twoje możliwości, od którego należy rozpocząć analizę. Jeżeli dysponujesz mocno ograniczonym budżetem i posiadasz na inwestycję nie więcej niż kilka tysięcy złotych, nie pozostaje nic innego jak postawienie wiaty samochodowej. W takim przypadku garaż, jak również carport fotowoltaiczny, czyli wiata, na którą składa się instalacja fotowoltaiczna, są poza Twoim zasięgiem finansowym.

Różnice w koszcie realizacji obu inwestycji wynikają z ich skali i specyfiki. Podczas gdy garaż jest konstrukcją zamkniętą i wyposażoną w cztery ściany, dach, drzwi i ewentualnie okna, wiata samochodowa może obejmować wyłącznie nakrycie stojące na podporach (np. drewnianych słupach), które chroni pojazd przed opadami deszczu, śniegu czy gradu. Siłą rzeczy ilość materiałów i mechanizmów potrzebnych na wykonanie garażu jest zatem znacznie większa niż przy produkcji wiaty – chyba że mowa o nieco droższym carporcie wyposażonym w panele słoneczne do ładowania samochodu, którego elementem jest fotowoltaikaMimo to jest on tańszy niż garaż.

Koszt garażu zależy od jego wielkości, technologii wykonania i wielu innych czynników, ale z reguły jest równy co najmniej pięciocyfrowej sumie. Wydatki z nim związane mogą być podwyższone w związku z koniecznością zgłoszenia budowy i uzyskania różnego rodzaju pozwoleń. Tymczasem ceny najtańszych wiat samochodowych zaczynają się już od 1000-2000 zł, choć trzeba pamiętać, że są to najprostsze konstrukcje pozbawione ścian. Droższy jest natomiast carport, czyli wiata fotowoltaiczna, która poza zabezpieczeniem auta służy także jako źródło dodatkowej, darmowej energii pochodzącej ze Słońca i jest wykorzystywana do zasilania urządzeń gospodarstwa domowego. Ponadto po podłączeniu ładowarki może ona działać także jako stacja ładowania samochodów elektrycznych.

Ile potrzebujesz miejsca dla swojego samochodu?

Przestrzeń, której potrzebujesz do postawienia auta, to kolejna newralgiczna kwestia wpływająca na wybór pomiędzy wiatą a garażem. Jeżeli dysponujesz dwoma dużymi samochodami i dodatkowo posiadasz wiele wyposażenia, lepszym rozwiązaniem wydaje się garaż. Polecamy go także osobom, którym zależy na dodatkowym pomieszczeniu np. do ćwiczeń czy wykonywania prac domowych. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zbudować nieco większy garaż z miejscem na sprzęt do treningu siłowego, rower stacjonarny czy niewielki stolik narzędziowy.

Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę, wybierając pomiędzy garażem a wiatą? O ile postawienie garażu wymaga relatywnie dużego terenu, o tyle wiatę samochodową można znacznie łatwiej wkomponować w przestrzeń bez konieczności jej zmiany. Wynika to oczywiście z bardziej ograniczonej konstrukcji, która pozostaje niezabudowana i jest pozbawiona czterech ścian. Nie daje ona jednak szansy na dodatkowe wykorzystanie przestrzeni, co wyklucza np. całoroczne przechowywanie sprzętu pod wiatą, a tym bardziej spędzanie pod nią czasu.

Garaż – wady i zalety

Aby zdecydować, czy lepszy wyborem będzie garaż, czy wiata samochodowa, należy poznać zalety obu tych rozwiązań. Zacznijmy od przedstawienia plusów i minusów garażu.

Zalety garażu

 • Główną zaletą garażu jest możliwość dodatkowego wykorzystania przestrzeni poza samym przechowywaniem samochodu. Zamknięta konstrukcja o odpowiedniej powierzchni sprawia, że w garażu przez cały rok można trzymać różnego rodzaju sprzęt, a także wykonywać rozmaite czynności, np. trenować czy pracować.
 • Kompleksowe zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi i kradzieżą. Garaż chroni nie tylko przed opadami deszczu, śniegu czy gradu, ale również przed skrajnymi temperaturami, wiatrem, smogiem, pyłami i innymi czynnikami mogącymi mieć negatywny wpływ na stan karoserii. Ponadto stanowi zabezpieczenie także przed złodziejami.
 • Zalety garażu to też solidność i trwałość. Nie da się ukryć, że profesjonalnie wykonany garaż murowany lub drewniany to inwestycja na pokolenia, która z powodzeniem przetrwa nawet najtrudniejsze warunki atmosferyczne.

Wady garażu

 • Wysokie koszty postawienia budynku. Nie da się ukryć, że wydatki związane nie tylko z budową, ale również projektem garażu są relatywnie duże, co dla wielu osób stanowi poważne ograniczenie, które uniemożliwia inwestycję.
 • Wady garażu to formalności i czas realizacji inwestycji. Wybudowanie garażu z reguły wymaga uzyskania stosownych pozwoleń, co z jednej strony podwyższa koszty, a z drugiej wydłuża czas wykonania prac.
 • Konieczność wygospodarowania przestrzeni i ingerencji w działkę. Wykonanie fundamentów i postawienie nowej budowli to skomplikowany proces, który wymaga dużo miejsca i wykonania prac budowlanych.

Wiata garażowa – wady i zalety

Szukając odpowiedzi na to, czy lepsza będzie wiata, czy garaż, przejdźmy do omówienia zalet i wad wiat samochodowych.

Zalety wiaty samochodowej

 • Niskie koszty. Podczas gdy wybudowanie garażu to stosunkowo droga inwestycja, kupno i postawienie wiaty samochodowej może się zamknąć w czterocyfrowej kwocie.
 • Krótki czas realizacji postawienia bez zbędnych formalności. Wiatę samochodową można postawić od ręki, a jej montaż trwa kilka-kilkanaście godzin.
 • Oszczędność miejsca. W przeciwieństwie do garażu wiatę samochodową o wiele łatwiej wkomponować w istniejącą przestrzeń.

Wady wiaty samochodowej

 • Ochrona wyłącznie przed opadami i promieniami słonecznymi. W przeciwieństwie do garażu wiata samochodowa nie zabezpiecza przed niskimi ani wysokimi temperaturami, ani tym bardziej przed kradzieżą.
 • Brak możliwości dodatkowego wykorzystania. Wiaty samochodowej mają te wady, że nie da się ich zastosować jako magazynu do całorocznego przechowywania sprzętu czy miejsca do ćwiczeń.
 • Możliwość postawienia wyłącznie jednej wiaty na każde 500 m2 powierzchni działki. Przepisy nie pozwalają na umieszczenie dwóch wiat na małej działce.

Nowość na rynku – carport fotowoltaiczny

O ile każdy powinien wiedzieć, co to jest fotowoltaika, o tyle carport, czyli wiata samochodowa wyposażona w panele słoneczne, pozostaje wciąż nieznana wielu kierowcom. Tymczasem to nowoczesne i zdecydowanie warte uwagi rozwiązanie, które pełni funkcję wiaty garażowej umożliwiającej ładowanie samochodu elektrycznego prądem wyprodukowanym z własnej instalacji. To samowystarczalna technologia sprawiająca, że ładowanie kosztuje tyle, ile wynosi koszt wytworzenia energii solarnej, czyli znacznie mniej niż rynkowa cena paliw tankowanych na stacjach benzynowych. Wiata z panelami słonecznymi wytwarza prąd, dzięki czemu można korzystać z niego również w celu zasilenia oświetlenia oraz sprzętu RTV i AGD. Nic więc dziwnego, że wiata carport może być traktowana także jako fotowoltaika dla domuCo równie istotne, koszt postawienia carportu wyposażonego w panele słoneczne da się obniżyć poprzez dofinasowanie do fotowoltaiki. Tego typu inwestycje obejmuje bowiem aktualny program Mój Prąd 3.0 w 2021.