Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych?

Dodano:
5/26/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Cykl życia maszyn i urządzeń jest mniej więcej określony, ale czy wiesz, jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych? Przed zakupem produktu warto sprawdzić, jak długo będzie sprawny – czy będzie służyć kilka, czy raczej kilkanaście albo nawet kilkadziesiąt lat. Oprócz tego dobrze wiedzieć, jak zadbać o np. panele fotowoltaiczne, aby ich żywotność była maksymalnie wydłużona. Taka wiedza pozwala równieć ocenić, na ile inwestycja jest opłacalna. W związku z tym wyjaśniamy, czym w ogóle jest żywotność paneli fotowoltaicznych oraz jak długo można korzystać z ich funkcjonalności.

Jak długo działają panele fotowoltaiczne?

Co najmniej kilkanaście tysięcy złotych, które trzeba przeznaczyć na inwestycję, sprawiają, że fotowoltaika jest stosunkowo drogim rozwiązaniem, choć jednocześnie trzeba pamiętać, że zwraca się zaledwie po kilku latach użytkowania – z reguły okres ten wynosi od 6 do 9 lat. Po tym czasie można liczyć na produkcję w pełni darmowej energii elektrycznej ze Słońca. Z pewnością jednak zależy Ci na tym, żeby instalacja fotowoltaiczna służyła dłużej.

Prawdę mówiąc, trudno jednoznacznie określić żywotność paneli fotowoltaicznych, choć można się pokusić o prognozy wskazujące, że są to bardzo trwałe urządzenia. Świadczy o tym m.in. fakt, że obecnie najstarsze instalacje fotowoltaiczne mają ok. 60 lat i wciąż pracują. Należy jednak wziąć pod uwagę, że są to wyjątkowe konstrukcje – standardowe panele raczej tak długo nie posłużą. Jak długo w takim razie działają panele fotowoltaiczne?

Żywotność instalacji fotowoltaicznych produkowanych ok. 2000 roku pozwala stwierdzić, że trwałość technologii fotowoltaicznych wynosi co najmniej 20 lat. Moduły montowane na przełomie wieków z powodzenie działają do dzisiaj. Nie znaczy to jednak, że produkowane obecnie ogniwa prezentują taką samą żywotność – są jeszcze trwalsze. Wynika to z rozwoju technologii słonecznych, która gwarantuje użytkowanie instalacji przez pokolenia. Przy okazji sprawdź nasz artykuł: fotowoltaika – wady i zalety aby dowiedzieć się więcej.

Mimo że gwarancja produktowa wytwarzanych obecnie paneli opiewa na 20-25 lat, przyjmuje się, że nawet po jej zakończeniu będą z powodzeniem generować energię elektryczną z promieniowania słonecznego. Eksperci uważają, że współczesna fotowoltaika osiąga żywotność sięgającą aż 40-50 lat. Oczywiście jej trwałość zależy od konkretnego produktu – im lepszy jakościowo model, tym prawdopodobnie dłużej będzie sprawny. To między innymi dlatego warto inwestować w dobre panele. Nie znaczy to jednak, że wraz z eksploatacją ogniw nie spada efektywność ich pracy, bo tak się niestety dzieje, o czym piszemy poniżej.

Moc paneli fotowoltaicznych po kilku latach

Jak wszystkie urządzenia i maszyny, tak i fotowoltaika wraz z upływem czasu wyczerpuje się, a co za tym jest mniej skuteczna. Sprawia to, że sprawność paneli fotowoltaicznych sukcesywnie spada, a co za tym idzie ilość wyprodukowanego prądu z roku na rok się obniżaNa szczęście są to symboliczne straty – szacuje się, że po 12 miesiącach eksploatacji moduły słoneczne tracą ok. 0,5 pkt. proc. wydajności. Oznacza to, że po 10 latach panele, które początkowo pracowały z 20% wydajnością, będą wytwarzać prąd elektryczny z efektywnością na poziomie 15%.

Co jednak ciekawe, spadki efektywności pracy paneli fotowoltaicznych nie są jednakowe we wszystkich częściach globu i zależą od lokalizacji. Pod tym względem mieszkańcy Europy mają powody do zadowolenia, ponieważ właśnie na Starym Kontynencie odnotowuje się najmniejsze spadki skuteczności działania fotowoltaiki. Wynika to z rzadkiego występowania skrajnych warunków atmosferycznych, które są jednym z głównych czynników przyczyniających się do obniżenia efektywności paneli.

Ponadto spadek wydajności rzędu 0,5% rocznie nie przebiega liniowo z roku na roku. Mianowicie największą utratę mocy paneli fotowoltaicznych można zauważyć się w początkowym okresie eksploatacji, tzn. w pierwszych 5-10 latach, po czym obniżka efektywności działania następuje w znacznie wolniejszym tempie. Jeżeli dojdzie do utraty mocy w wysokości 20%, można uznać panele za niesprawne i dokonać ich wymiany na nowe modele.

Wiedząc, co to jest fotowoltaika i jak działa, zasadne staje się pytanie, z czego wynika spadek jej wydajności. Otóż jest on efektem kilku procesów i zjawisk, w tym m.in. mikrouszkodzeń modułów będących efektem długotrwałego wystawienia na działanie promieni słonecznych. Wbrew pozorom ekstremalnie wysokie temperatury nie są niczym dobrym dla ogniw fotowoltaicznych i sprawiają, że instalacja fotowoltaiczna traci wydajność. Również intensywny grad i zamarzający śnieg czy deszcz mogą prowadzić do nadwyrężenia paneli, a co za tym idzie – ograniczenia efektywności ich działania.

Jak dbać o panele fotowoltaiczne?

Jak w takim razie dbać o panele fotowoltaiczne? Mimo że zasadniczo moduły fotowoltaiczne są bezobsługowe, warto na bieżąco kontrolować ich pracę, aby wiedzieć, czy nie doszło do nagłego spadku sprawności lub sytuacji, która mogłaby obniżyć ich żywotność. Współczesne technologie umożliwiają precyzyjny monitoring za pośrednictwem prostych w obsłudze i czytelnych aplikacji mobilnych. Gdy zauważysz jakiekolwiek niepokojące sygnały, skontaktuj się z firmą serwisową.

Od czasu do czasu weryfikuj także stan oprzyrządowania i okablowania. Upewnij się, że są one prawidłowo rozłożone i nie doszło do ich uszkodzenia, np. przez gryzonie znajdujące się w domu. Pamiętaj także o czyszczeniu paneli kilka razy w roku, przede wszystkim latem i w czasie braku opadów, bo w takich warunkach najłatwiej o zapylenie, które wyjątkowo szkodzi instalacji fotowoltaicznej.

Gwarancja żywotności

Każdy panel fotowoltaiczny jest objęty gwarancją wydajności, która polega na tym, że producent dopuszcza określony spadek mocy we wskazanym czasie – jeżeli utrata efektywności będzie wyższa niż przewidziano, klient ma prawo zwrócić urządzenie do bezpłatnej naprawy lub w celu wymiany na nowy model. Jak długo działa fotowoltaika? Gwarancja tego rodzaju opiewa przeważnie na 20-25 lat i mniej więcej wskazuje na żywotność paneli słonecznych. Większość producentów ustanawia poziom utraty wydajności od 0,35% do 0,5% w ciągu roku. Trzeba pamiętać, że są to straty maksymalne, więc w praktyce powinny być one o wiele niższe. Łatwo jednak obliczyć, że po 25 latach użytkowania instalacja fotowoltaiczna będzie pracować ze skutecznością odpowiadającą ok. 80% początkowej wydajności.

Jednocześnie nie można zapominać, że fotowoltaika składa się nie tylko z paneli, ale również inwertera, który wraz z nimi jest głównym elementem tworzącym system słonecznym. Falownik, jak inaczej określa się to urządzenie, odpowiada za zamianę energii słonecznej w elektryczną, więc odgrywa kluczową rolę dla działania całego systemu. Jaka jest w takim razie jego żywotność?

Falownik jest mniej wytrzymały niż panele, ponieważ z reguły pracuje 10-20 lat. Alternatywnym wyborem są tzw. mikroinwertery instalowane osobno przy każdym module, których żywotność – podobnie jak efektywność – jest lepsza, jednak są one też droższe. Warto jednak podkreślić, że w odróżnieniu od paneli słonecznych falownik nie traci swojej wydajności i cały czas pracuje z jednakową efektywnością.

Podsumowanie

Jak widać, żywotność fotowoltaiki jest bardzo długa i znacząco przekracza okres, po którym inwestycja w ich zakup i montaż się zwraca. Podczas gdy na pełną amortyzację instalacji słonecznej czeka się ok. 6-9 lat, może być ona z powodzeniem użytkowana przez dziesięciolecia. I nawet przy niewielkim spadku wydajności na przestrzeni lat nie ma powodów do zmartwień. Wszystko to sprawia, że warto postarać się o dofinasowanie do fotowoltaiki np. w ramach programu Mój Prąd i zdecydować się na montaż fotowoltaiki, która w stosunkowo niedługim czasie przyniesie realne oszczędności.

Przeczytaj również: