Oszustwo na panele fotowoltaiczne. Na co uważać?

Dodano:
2/23/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

W branży fotowoltaicznej, podobnie jak w każdej innej, zdarzają się przypadki nieuczciwych praktyk. Oszustwo na panele fotowoltaiczne może zniechęcić do inwestycji w odnawialne źródło energii, dlatego w dzisiejszym artykule podpowiadamy, czego unikać i jak nie stać się ofiarą oszustwa.

Na czym polega oszustwo na panele słoneczne?

To, że fotowoltaika dla domu cieszy się dynamicznie rosnącym zainteresowaniem Polaków, jest faktem. Na rynku pojawiło się wiele firm oferujących sprzedaż i montaż ogniw. Niestety, im większy boom i konkurencja, tym łatwiej o oszustwo na panele fotowoltaiczne ze strony osób wykorzystujących niewiedzę, zaufanie czy potrzebę oszczędności klientów.

Jedną z oburzających historii można było poznać za sprawą programu „Interwencja” emitowanego w telewizji Polsat. Redakcja przedstawiła ofiary Tomasza D. z Warszawy. Mężczyzna reklamował się jako specjalista kompleksowo pomagający w założeniu instalacji fotowoltaicznej. Kusił potencjalnych klientów krótkim terminem realizacji oraz wszechstronną pomocą. W rzeczywistości:

  • namawiał do zaciągania kredytów,
  • pobierał zaliczki w wysokości co najmniej kilkunastu tysięcy złotych,
  • znikał z pieniędzmi, nie realizując zlecenia.

Okazało się również, że oszustwo na fotowoltaikę Tomasza D. dotknęło także jego wspólnika. Dziś przestępca jest poszukiwany przez kilka prokuratur.

To przykład oszustwa na panele fotowoltaiczne polegającego na wyłudzeniu pieniędzy w formie zaliczki na poczet produktów i usług, których nie zamierza się zrealizować. Klient wie, co to jest fotowoltaika, chce zainwestować w zieloną energię, ale niestety pada ofiarą oszusta, który obiecuje kompleksową obsługę czy atrakcyjne ceny. Na szczęście w skali całej branży oszustwo na fotowoltaikę to rzadka sytuacja.

Panele fotowoltaiczne – co obejmuje gwarancja i jak długo trwa?

Standardowa instalacja fotowoltaiczna składa się z paneli, inwertera (falownika), okablowania i podzespołów montażowych oraz mocujących. Praktycznie każdy z tych elementów podlega gwarancji producenta. Przykładowo, panele fotowoltaiczne wiodących marek są objęte gwarancją produktową (np. na 15 lat) i wydajności, w której znajdują się zapewnienia dotyczące spadku uzysku mocy na przestrzeni lat. Do tego dochodzą gwarancje proponowane przez firmę sprzedającą i montażową. Przed podpisaniem umowy warto zapoznać się ze szczegółami oferty. Kiedy zadziała gwarancja na panele fotowoltaiczne? Czy firma zapewnia serwis i wymianę uszkodzonych części? Po czyjej stronie leży odpowiedzialność za realizację gwarancji? To ważne pytania, na które należy sobie odpowiedzieć.

Wiarygodność firmy i opinie klientów

Bogata w treść strona internetowa, regularnie prowadzone konta w mediach społecznościowych, pełne dane kontaktowe, sprawdzona tożsamość pracowników, brak powtarzających się, niepokojących opinii w Internecie – to wyróżniki polecanej firmy, która oferuje fotowoltaikę. Im dłuższy staż na rynku, tym bardziej rośnie wiarygodność firmy oraz pewność, że przedsiębiorstwo działa uczciwie, a oszustwo na fotowoltaikę nie wchodzi w grę.

Czy wykonawca posiada OC?

Pamiętaj również, aby sprawdzić, czy firma oferująca montaż instalacji posiada polisę OC związaną z wykonywanymi usługami. Fotowoltaika dla firm i domów powinna podlegać ubezpieczeniu w trakcie realizacji, dlatego warto się zorientować, czy wybrane przez Ciebie przedsiębiorstwo zadbało i o ten aspekt. 

Podsumowanie

Aby uniknąć oszustwa na panele fotowoltaiczne, nie szukaj oszczędności na siłę – tym bardziej, że możliwe jest dofinansowanie do fotowoltaiki, np. w ramach programu Mój Prąd 3.0 w 2021 roku. Wybierz wiarygodną, otwartą na komunikację firmę, która może pochwalić się wieloma udanymi realizacjami, ponieważ fotowoltaika wymaga fachowego i rzetelnego podejścia. Polecane firmy to większa pewność, że unikniesz oszustwa na fotowoltaikę oraz otrzymasz kompleksowe wsparcie na każdym etapie realizacji projektu. Masz jeszcze wątpliwości, czy warto zainwestować w panele? Sprawdź nasz kalkulator fotowoltaiki i przekonaj się, na jakie pieniądze w ramach oszczędności możesz liczyć.