Instalacja Off-Grid - co to jest?

Dodano:
5/5/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Dowiedz się, czym jest instalacja fotowoltaiczna off-grid, jakie są jej wady i zalety oraz na czym polega magazynowanie energii. Przekonaj się, jak wygląda sposób na pełną niezależność energetyczną i samodzielną, efektywną produkcję prądu ze Słońca!

Jak działa instalacja off-grid?

Instalacja fotowoltaiczna off-grid jest przeciwieństwem systemu on-grid, w którym prywatna elektrownia słoneczna jest podłączona do ogólnej sieci, a Ty korzystasz z systemu opustów, pełniąc rolę prosumenta. Angielskie pojęcie „grid” oznacza sieć elektryczną, a więc przedrostek „off” sugeruje, ze fotowoltaika off-grid jest niezależnym systemem.

Instalacja fotowoltaiczna off-grid składa się z tych samych elementów, co on-grid, a więc potrzebne są:

  • panele słoneczne instalowane na dachu lub podłożu,
  • falownik (inwerter) do przekształcania prądu stałego w prąd zmienny o parametrach dostosowanych do standardu 230 V,
  • okablowanie i elementy konstrukcyjne.

W przeciwieństwie do systemu on-grid nie potrzebujesz jednak licznika dwukierunkowego, ponieważ nie podpisujesz umowy z dystrybutorem energii. Twoja fotowoltaika działa niezależnie od sieci, więc wyprodukowany prąd zużywasz na bieżąco (jest to autokonsumpcja). Nadwyżek energii nie przekazuje się do sieci, więc jedynym rozwiązaniem jest ich magazynowanie.

Fotowoltaika off-grid a magazynowanie energii

Wiesz, co to jest fotowoltaika, a zatem zdajesz sobie sprawę, że w nocy czy w trudnych warunkach atmosferycznych produkcja prądu jest niemożliwa. Idąc tym tropem, zestaw fotowoltaiczny off-grid wydaje się nieefektywny i niepraktyczny jako np. fotowoltaika dla domu, w którym funkcjonujemy przez całą dobę i przez cały rok. Ten potencjalny problem rozwiązuje wspomniane wcześniej magazynowanie.

Do magazynowania energii służą specjalne akumulatory (baterie, magazyny). Im większe i pojemniejsze, tym większe są „zapasy” prądu. Ta technologia daje niezależność od ogólnej sieci elektrycznej, która jest narażona na awarie. Podsumowując ten wątek: aby mieć dostęp do prądu w dowolnym momencie, w systemie off-grid musisz magazynować energię na własną rękę, inwestując w specjalny akumulator. Bez tego urządzenia budynek będzie odcięty od prądu np. w nocy – zawsze wtedy, gdy panele nie będą w stanie pokryć bieżącego zapotrzebowania na energię.

Instalacja fotowoltaiczna off-grid – zalety i wady

Zalety

  • Fotowoltaika dla firm, domu lub rolnika w wydaniu off-grid zapewnia pełną niezależność energetyczną – nie musisz podłączać się do ogólnej sieci elektrycznej, podpisywać umowy z dystrybutorem czy korzystać z systemu opustów. Więcej informacji o korzyściach z instalacji znajdziesz w artykule pt. Fotowoltaika – czy się opłaca.
  • Instalacje fotowoltaiczne off-grid są rekomendowane m. in. jako sposób zasilenia budynku, w którym trudno podłączyć się do sieci, np. ze względu na specyficzną lokalizację, z dala od innych zabudowań.

Wady

Podsumowanie

Instalacje fotowoltaiczne off-grid rzeczywiście dają niezależność energetyczną. Co więcej, mogą też służyć jako zapasowe źródło energii na wypadek awarii sieci. Fotowoltaika dla rolnika, firmy czy domu gwarantuje wiele możliwości oszczędzania, a instalacja off-grid jest ciekawą alternatywą wobec standardowego zestawu on-grid.