Jaki rodzaj dachu jest najlepszy dla paneli słonecznych?

Dodano:
1/21/2021
Czytaj dalej
Profit


Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.

Technologia


Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych, moduły ALVA osiągają kosmiczny poziom wydajności!

Opieka


Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Finansowanie


Najlepsze finansowania dostępne na rynku

Nie musisz się dłużej zastanawiać, jaki dach pod fotowoltaikę sprawdzi się najlepiej. Rodzaj i konstrukcja dachu są jednymi z kluczowych aspektów realizacji całej inwestycji, w dużej mierze decydując o jej wydajności, a co za tym idzie – opłacalności. Naturalnie pojawia się zatem pytanie, jaki dach do fotowoltaiki będzie odpowiedni. W niniejszym artykule znajdziesz niezbędne wskazówki, a także poznasz różne rodzaje i materiały, z których wykonuje się konstrukcje.

Rodzaje dachu ze względu na kształt

Jaki dach do fotowoltaiki najlepiej spełni swoje zadanie? Decyzja w dużej mierze zależy od jego kształtu. Przeanalizujemy poszczególne typy konstrukcji dachowych w kontekście tego, czy fotowoltaika dla domu lub firmy jest w ich przypadku właściwym rozwiązaniem.

Dachy płaskie

Płaski dach pod fotowoltaikę wiąże się z koniecznością zastosowania specjalnych konstrukcji montażowych, które pozwalają na ustawienie modułów pod optymalnym kątem 30-40 stopni. Co prawda, zwiększa to koszty inwestycji, ale zaletą montażu paneli fotowoltaicznych na płaskim dachu jest łatwa dostępność i brak przymusu dostosowywania się do istniejącej budowy dachu.

Dachy kopertowe

Dach kopertowy jest zbudowany z płaszczyzn ustawionych w różnych kierunkach, dlatego nie da się uzyskać jednolitego nasłonecznienia na każdej z nich. Nie zmienia to faktu, że można z powodzeniem zamontować panele na płaszczyźnie skierowanej w kierunku południowym lub zastosować inwerter łańcuchowy z dwoma wejściami MPPT albo falownik wyposażony w optymalizatory mocy. Jeśli więc zastanawiasz się, jaki dach pod panele fotowoltaiczne się sprawdzi, możesz wziąć pod uwagę także konstrukcję kopertową.

Dachy dwuspadowe

Fotowoltaika jest możliwa nie tylko na dachu kopertowym. W przypadku konstrukcji dwuspadowej kluczowe znaczenie ma kierunek ustawienia paneli fotowoltaicznych. Tego typu dach pod fotowoltaikę sprawdzi się bardzo dobrze, jeśli tylko jego orientacja będzie południowa.

Dachy wielospadowe

Fotowoltaika dla firm i domów na dachach wielospadowych jest możliwa, jednak realizację inwestycji komplikuje niejednorodna konstrukcja powierzchni. Panele słoneczne na dachu wielospadowym wymagają montażu w różnych miejscach, nierzadko w dużej odległości od siebie.  

Dachy jednospadowe

To zdecydowanie najlepszy dach do fotowoltaiki, o ile tylko jest skierowany na południe, a kąt nachylenia dachu wynosi 30-40 stopni. Jednorodna, gładka powierzchnia zamontowana w jednym kierunku gwarantuje identyczne nasłonecznienie przez cały czas, co sprawia, że fotowoltaika działa najwydajniej.

Rodzaje dachu ze względu na rodzaj pokrycia

Odpowiedź na pytanie, jaki dach do paneli fotowoltaicznych sprawdzi się najlepiej, jest skomplikowana. Nie tylko kształt, ale również pokrycie dachu wpływa na to, czy instalacja fotowoltaiczna jest możliwa i opłacalna. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym rozwiązaniom, analizując je pod kątem montażu modułów solarnych.

Dachówki

Panele fotowoltaiczne na dachówce są popularnym rozwiązaniem. To powszechnie stosowane pokrycie, do którego bez problemu można dopasować moduły. Istnieje też inne rozwiązanie, czyli panele fotowoltaiczne zamiast dachówki.

Blachodachówki

Jaki rodzaj pokrycia dachu do fotowoltaiki sprawdzi się oprócz dachówek? Bezproblemowy montaż przy użyciu prostych elementów mocujących jest możliwy także w przypadku konstrukcji pokrytych blachodachówką. Nie ma też potrzeby dokonywania żadnych zmian w dachu.

Styropapa

Ze względu na gładką fakturę także styropapa dobrze nadaje się do montażu solarów na dachu. Panele słoneczne z powodzeniem stawia się na dachu ze styropapy o konstrukcji zarówno skośnej, jak i płaskiej.

Beton

Betonowy dach do fotowoltaiki to świetne rozwiązanie, ponieważ nie wymaga stosowania żadnych dodatkowych elementów ani ingerowania w konstrukcję. Dzięki temu inwestycja w panele nie generuje dodatkowych kosztów – można je dodatkowo obniżyć, korzystając z programu Mój Prąd 3.0 w 2021 roku.

Jaki rodzaj dachu jest najlepszy dla paneli fotowoltaicznych?

Choć teoretycznie panele słoneczne można zamontować na każdym rodzaju dachu bez względu na pokrycie, materiał wykonania i kształt, to jedne konstrukcje nadają się do tego bardziej niż inne. Najlepszy dach do fotowoltaiki jest skośny, jednospadowy i wykonany z betonu. W przypadku innych rodzajów dachów najczęściej konieczne są dodatkowe prace, co zwiększa koszty inwestycji. Nie zmienia to jednak faktu, że nawet właściciele budynków z innym dachem niż jednospadowy skośny mogą poważnie rozważyć inwestycję, bo także dla nich jest ona opłacalna. Większość dachów da się bowiem dostosować do fotowoltaiki.

Czy panele na dachu płaskim są bezpieczne?

Panele słoneczne na płaskim dachu to często stosowane rozwiązanie. Biorąc pod uwagę wady i zalety fotowoltaiki, trzeba jednak pamiętać, że moduły powinny być ustawione pod pochyłym kątem. W związku z tym nie można ich po prostu położyć na dachu, co wiąże się z użyciem specjalnych konstrukcji. To dzięki temu możliwe będzie zamontowanie paneli słonecznych na płaskim dachu. 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak moduły działają w praktyce, przeczytaj artykuł, w którym wyjaśniamy, co to jest fotowoltaika. Sprawdź też, dlaczego fotowoltaika na starym dachu nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Podsumowanie

Panele słoneczne nadają się do montażu na różnego rodzaju dachach. Współpraca z profesjonalną ekipą montażową, wybór wysokiej jakość paneli i komponentów tworzących system solarny i w razie potrzeby zastosowanie dodatkowych elementów mocujących sprawia, że warto poważnie rozważyć inwestycję niezależnie od tego, jaki dach pod fotowoltaikę posiadasz. Do inwestycji zachęca nie tylko opłacalność i ekologiczność samego systemu, ale też dofinansowanie do fotowoltaiki, w którego uzyskaniu pomaga nasza firma Polenergia. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, sprawdź oszczędności, jakie są w stanie wygenerować panele. Służy temu nasz kalkulator fotowoltaiki.